حمایت رییس مشرانو جرگه از حضور نیروهاى خارجى را در کشور

0

رییس مشرانو جرگه، حضور نیروهاى خارجى را در شرایط کنونى در افغانستان یک نیاز خواند، اما گفت که در صورت حاضر شدن مخالفین مسلح دولت به صلح، زمان خروج این نیروها مشخص خواهد شد.

فضل هادی مسلمیار رییس مشرانو جرگه در نشست امروز این جرگه، در اشاره به تاکید طالبان  بر خروج نیروهاى خارجى از افغانستان گفت که ملت هم نمی خواهد نیروهای خارجی در افغانستان حضور داشته باشند، اما مداخله برخى کشورهای همسایه و مشکلات موجود در کشور سبب شده است تا افغانستان با برخی کشورها پیمان های ستراتیژیک داشته باشد و دست کمک به آنها دراز کند.

وی گفت: اگر طالبان ده فیصد در پروسه صلح پیشرفت داشته باشد، به همان اندازه نیروهای خارجی افغانستان را ترک خواهند کرد، در گذشته نیز آنها سربازان شانرا کم کرده بودند.

این در حالى است حکومت ایالات متحده امریکا براى گفتگوهاى صلح با طالبان مسلح تلاش مى کنند و زلمى خلیلزاد نماینده ویژه امریکا براى صلح افغانستان اخیرا در قطر با نماینده گان طالبان گفتگو کرده است.

یک مقام گروه طالبان گفته است که نمایندگان امریکا و طالبان در قطر در مورد خروج نظامیان امریکایی از افغانستان بحث کرده اند. هیات امریکایی به رهبری زلمی خلیلزاد هفته گذشته با نمایندگان طالبان در دوحه، پایتخت قطر، در مورد خروج نظامیان امریکایی از افغانستان صحبت کردند.

توماس جانسن، نویسنده مسایل افغانستان و استاد در پوهنتون نیروی بحری ایالات متحده در کلفورنیا، می گوید که صرف نظر از بحث های توافق یا عدم توافق در مورد خروج نظامیان امریکایی از افغانستان، امریکا از طریق نظامی برندۀ جنگ افغانستان نخواهد شد.

سر مفتش ویژه ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان یا سیگار روز پنجشنبه (سوم جوزا) با نشر گزارشی گفت که واشنگتن توانایی های خود را برای بازسازی و آوردن اصلاحات در ادارات حکومتی افغانستان به منظور آوردن ثبات در این کشور، بیش از حد توان تخمین زده بود.

سیگار می گوید که تلاش های واشنگتن از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۷ به خاطر آوردن ثبات در مناطق نا امن و مورد منازعه در افغانستان، عمدتاً ناکام بوده است.

بربنیاد آمارهای ارتش ایالات متحده امریکا، نیروهای این کشور در سال ۲۰۱۷میلادی چهارهزار بم را در بخش های گوناگون افغانستان بر مواضع طالبان و دیگر گروه های هراس افگن پرتاب کرده اند. با این حساب، حمله های هوایی نیروهای خارجی در افغانستان، در سال ۲۰۱۷، دو برابر سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۵ افزایش یافته اند.

تحقیق کنندگان ملل متحد با نشر گزارشی گفتند که از آغاز سال روان میلادی تا پایان ماه سپتمبر ۲۰۱۷ کم از کم ۲۰۵ غیر نظامی در اثر حملات هوایی کشته و ۲۶۱ نفر دیگر زخمی شده است. در این گزارش آمده است که مسؤول ۳۸ در صد این تلفات، نیرو های بین المللی مستقر در افغانستان می باشند

یک آگاه سیاسی افغانستان در مصاحبه اختصاصی با زرنج نیوز گفت : در طول حضور نیروهای امریکایی در افغانستان هزاران فرد ملکی بدست این نیروهای کشته و زخمی شده اند و میلیاردها دالر از پول این کشور در افغانستان هزینه گردید در حالی که طالبان از جانب دوستان امریکا در منطقه عربستان و پاکستان تمویل می شود این حضور قوات امریکایی غیر از تحمیل ویرانی و کشتار برای افغانستان حاصلی نداشته است و حکومت ترمپ باید به ریشه های دهشت افگنی که در پاکستان و عربستان است معطوف شود.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com