اشتراک رییس اجراییه در برنامه حمایت از آموزش زنان در مناطق جنگی

0

دکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان بعد از ظهر امروز دوشنبه ۲ میزان ۱۳۹۷ به وقت نیویارک در نشستی تحت عنوان «گفتگوی رهبران: به سوی آموزش دختران در مناطق متأثر از جنگ و آسیب دیده»، به میزبانی نخست وزیر کانادا در مقر سازمان ملل متحد اشتراک نمود.

این نشست که به ابتکار و میزبانی نخست وزیر کانادا آقای جستن ترودو به هدف حمایت از آموزش دختران در مناطق آسیب دیده برگزار گردیده بود تعدادی از رهبران و شخصیت‌ها به نمایندگی از دولت‌ها، نهادها و سازمان‌های بین‌المللی اشتراک و سخنرانی کردند و حمایت خود را از طرح نخست وزیرکانادا ابراز داشتند.

رییس اجراییه کشور در صحبت‌های خود در این نشست با استقبال از طرح نخست وزیرکانادا صحبت‌های خود را با اشاره به وضعیت تعلیم و تربیه دختران در زمان اشغال افغانستان توسط اتحاد شوروی، افغانستان تحت حاکمیت طالبان و دستاوردهای سالیان اخیر آغاز کرد.

دکتور عبدالله تاکید نمود که دختران در مقایسه به دوره‌های گذشته در افغانستان گام‌های مهمی را در عرصه‌ی آموزش و پرورش برداشته‌اند و به اساس سیاست‌های حکومت و کمک‌های جامعه بین‌المللی بیش از ۴ ملیون دختر در افغانستان به مکتب می‌روند.

دکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه برای عملی شدن این طرح در جوامع بحران ز‌ده و آسیب‌پذیر در پهلوی حق دسترسی به آموزش به کیفیت آموزش نیز تاکید کرد و آن را یکی از چالش‌های عمده در این مسیرخواند. رییس اجراییه در ادامه صحبت‌های خود به قضیه پناهندگان، عودت‌کنندگان و بیجاشدگان داخلی در کشورهای دچار بحران اشاره کرد و رسیدگی به آموزش و پرورش آنان را نیز مهم و حیاتی خواند.

عبدالله برای موفقیت برنامه‌هایی از این دست به همکاری علما و نهادهای جامعه مدنی و تمرکز روی آموزش‌های حرفوی معطوف به بازار و وظیفه تأکید کرد. رییس اجراییه همچنان علاوه نمود که موفقیت کشورهای بحران زده در درازمدت نیازمند عبور از کمک‌های بشردوستانه به سوی توسعه‌ی پایدار است.

قابل تذکر است که نخست وزیر کانادا در نشست سران هفت کشور صنعی یا جی ۷ در کانادا در ماه جون ۲۰۱۸ اعلان کرد که کشورش برای دست‌یابی دختران و زنان به آموزش با کیفیت و برطرف ساختن موانع آموزشی فرراه دختران و زنان در مناطق جنگی و بحران‌زده مبلغ سه اعشاریه هشت بلیون داکتر کانادایی را سرمایه‌گذاری می‌کند و از کشورها، شخصیت‌ها و نهادهای دیگر نیز در این زمینه کمک می‌خواهد.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com