دیدار رییس اجراییه کشور با رییس جمهور ایران

0

دکتور عبدالله عبدالله رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان بعد از ظهر روز دوشنبه ۲ میزان ۱۳۹۷ به وقت نیویارک در حاشیه حضور در اجلاس سالانه‌ی مجمع عمومی سازمان ملل متحد با حسن روحانی رییس جمهور اسلامی ایران در نیویارک ملاقات کرد.

در این دیدار رییس اجراییه مراتب تسلیت خود را به خاطر حملات دهشت‌افگنانه اخیر در اهواز ایران به رییس جمهور ایران ابراز داشت و ابراز امیدواری کرد که در همکاری باهم بتوانیم به دهشت‌افگنی در منطقه پایان دهیم.

آقای روحانی با ابراز تشکر از مراتب تسلیت و هم‌دردی رییس اجراییه گفت از این‌که مردم افغانستان و ایران قربانی دهشت‌افگنی اند ابراز تأسف می‌کند. آقای روحانی در ادامه صحبت‌های خود گفت که مردم ایران نیز در درد و اندوه مردم افغانستان شریک اند و تاکید نمود که در همکاری باهم این دو ملت بتوانند به دهشت‌افگنی پایان دهند.

رییس اجراییه با ابراز قدردانی از سیاست‌های نیک ایران در قبال افغانستان به ویژه در قبال مهاجران خواهان تحکیم هرچه بیش‌تر روابط میان دو کشور گردید. رییس اجراییه در ادامه صحبت‌های خود گفت که دشمنان افغانستان تلاش کردند با حملات هدفمند باعث تفرقه‌های قومی-مذهبی در افغانستان گردند اما با بیداری و درک مردم افغانستان این توطیه خنثی گردید.

رییس اجراییه در باره برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری سخن گفت و آن را گامی در راه استقرار و ثبات سیاسی در افغانستان دانست.

آقای روحانی در این نشست همچنان خواهان نهای شدن توافقنامه جامع میان دو کشور گردید و از آمادگی کشورش برای بهره‌برداری از بندرچابهار و امتداد راه آهن تا مرز افغانستان خبردارد و تاکید کرد که کشورش آماده است در مورد امنیت مرزهای دو کشور و مبارزه با قاچاق مواد مخدر با افغانستان همکاری نزدیک نماید.

رییس اجراییه کشور با استقبال از پیشنهادات و صحبت‌های آقای روحانی تاکید نمود که در مذاکرات روی نهایی ساختن توافق جامع میان ایران و افغانستان پیش‌رفت‌های صورت گرفته و ابراز امیدواری نمود که این توافق‌نامه به زودی میان دو کشور به امضا برسد.

هردوطرف در این نشست روابط میان دو کشور را خوب و حسنه خواندند و خواهان حفظ روابط دوستانه و همکاری بیش‌تر میان دو کشور برای استفاده بهتر از فرصت‌های اقتصادی شدند.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com