بحث بالای حقابۀ ایران از دریای هلمند

1

حکومت افغانستان در واکنش به اظهارات اخیر وزیر خارجه ایران در مورد حقابۀ آن کشور ازدریای هلمند گفت که مشکل آب میان دو کشور در توافقنامه سال ۱۳۵۱ میان دو کشور، واضح شده است و نیاز به بحث بیشتر ندارد.

نصیر احمد اندیشه، معین وزارت خارجه افغانستان روز سه شنبه (۶ سنبله) گفت که توافقنامه ۱۳۵۱ میان افغانستان و ایران در مورد حقابه‌ای دریای هلمند به آن کشور، می‌تواند رهگشای توافقات آینده باشد و تمام مسایل در این توافقنامه پیش بینی شده است.

پیش از این، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در گفتگو با تلویزیون دولتی ایران گفت که ایران به گونۀ متواتر روی این مساله با افغانستان صحبت می‌کند و برای رسیدن به توافق جامع به وقت بیشتر نیاز است.

اما معین وزارت خارجۀ افغانستان گفت که هیچ اختلافی روی حقابه‌ای ایران از دریای هلمند وجود ندارد که روی آن توافق جدید شکل گیرد. او افزود که حتا مقدار حقابۀ ایران از آب دریای هلمند در توافقنامۀ ۱۳۵۱ مشخص شده است. پیش از این نیز حکومت ایران در مورد احداث بندها روی دریاهای افغانستان که به ایران منتهی می‌شود از سوی حکومت این کشور، ابراز نگرانی کرده بود.

جنجال حقابۀ ایران از آب دریای هلمند در حالی مطرح می‌شود که آن کشور با کم آبی و خشکسالی شدید روبرو است. مرکز ملی خشکسالی و هواشناسی ایران اعلام کرد که خشکسالی امسال در آن کشور در ۵۰ سال گذشته پیشینه نداشته و بیش از ۹۵ در صد مناطق آن کشور به سطوح مختلف از خشکسالی و کمبود آب متاثر شده است.

اشتراک:

۱ دیدگاه

  1. Naser firoozi آگاه به مسائل آب منطقه در

    آنچه امروز بعنوان مرز میان کشورهای همسایه با دین و فرهنگ و زبان مشترک ایجاد شده و مطرح است ، در زمانی بنا به مقتضیات پادشاهی و زور و سیاست هدی بیگانگان ایجاد شده و نباید عامل جدایی و بی تعهدی مردم کشورها نسبت به هم باشد تا جایی که حتی منابع خدادی آب را هم تحت تاثیر قرار دهد و مردم سرزمین دیگری از آن بی بهره و متاثر از کمبود و در نتیجه خشکسالی و مهاجرت مردم را در پی داشته باشد . ایران و افغانستان با داشتن مسائل مشترک و وجود رودخانه هیرمند میتوانند با تعامل بیشتر ، بهم نزدیکتر شوند و خدمات متقابل بیشتری داشته باشند .

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com