عطامحمد‌نور: آتش‌بس گذشته هفت هزار کشته بر جای گذاشت

0

میان حکومت و طالبان که به مناسبت عید فطر اعلام شده بود، در نبردها در کشور جان‌های شان را از دست داده‌اند.طالبان در روزهای آتش‌بس برای حمله بر پوسته‌ها برنامه‌ریزی کردند.

عطامحمد نور، رییس اجراییه حزب جمعیت اسلامی در مراسم نماز عید قربان در شهر مزار شریف به حکومت هشدار داد که اگر برای شفافیت انتخابات مجلس نماینده‌گان تلاش نورزد، برگزاری انتخابات از سوی احزاب سیاسی تحریم خواهد شد.

عطامحمد نور گفت حکومت باید درخواست‌های احزاب سیاسی را جدی بگیرید و برای برگزاری انتخابات به گونه شفاف تلاش کند.

عطامحمد نور، رییس اجراییه جمعیت اسلامی، گفت:آخرین بار برای همه دوستان که سردمدار حکومت استند ابلاغ می‌کنم که حرف مرا به مسخره نگیرید، حرف مرا ساده نگیرید، همچنان که گفتیم و کردیم حالا هم می‌گوئیم که در سراسر افغانستان یا در اکثریت افغانستان شما اگر اصلاحات نیاورید و طرح احزاب سیاسی را مبنی بر تغییر نظام انتخابات یا حد اقل نحوه رای‌دهی که به شکل بایمتریک است اگر در این تغییر نیاورید و اصلاحات نیاورید انتخابات تان‌را ما تحریم می‌کنیم.

آقای نور گفت اگر حکومت وحدت ملی نتواند اصلاحات لازم را به میان آورد، آنان باید استعفا بدهند تا یک حکومت موقت شکل بگیرد.ایجاد یک حکومت موقت و گذرا که بتواند یک وضعیت عادلانه، مصئوون و امن را به میان بیاورد، یک فضای اعتماد را به میان بیاورد، نظام انتخاباتی را اصلاح بکند، تذکره توزیع کند، لوی جرگه را دایر کند، و آن قانون را که قابل تعدیل است این زمینه را مساعد بسازد.

رییس اجرائیه جمعیت اسلامی از تلاش‌ها برای تامین صلح و ثبات همیشگی در کشور استقبال می‌کند، اما بر این باور است که طالبان از اعلام آتش‌بس حکومت در دور نخست بیشتر بهره‌برداری کرده‌اند.

آقای نور با اشاره به پیامدهای آتش‌بس میان حکومت و طالبان گفت: از روز آتش‌بس که ختم می‌شود یعنی چهارم عید فطر تا پانزده روز پیش که من رییس جمهور را دیدم هفت‌هزار نفر از قوای مسلح ما شهید شده، به چه دلیل؟ با تجربه از همان آتش‌بس، استفاده از همان آتش‌بس، بلدیت از همان راه‌ها و پوسته‌های که این‌ها راه پیدا کرده بودند و آمدند. تعدادی از طالبان که داخل شهرها شدند همین‌جا ماندند و تعدادی دیگرشان برآمدند، سلاح را هر قسم که آوردند داخل شهر کردند، از داخل شهرها از اطراف پوسته‌ها عملیات برق‌آسا کردند.

این در حالی است که باشنده‌گان بلخ از این‌که نماز عید فطر در مزارشریف زیر تدابیر شدید امنیتی برگزار شد اظهار خرسندی می‌کنند.

جنرال عبدالرزاق قادری، آمر امنیت پولیس بلخ در این باره گفت:در تمام نقاط شهر مزارشریف و شاهراه‌های نمبر یک، راه‌های ولسوالی‌ها، تمام مساجد که در آن‌جاها نماز عید ادا می‌شود زیر پوشش امنیتی درآورده شده است.

با این‌هم، مردم انتظار دارند که در روزهای عید گواه خشونت‌ها در کشور نباشند و روزهای عید را با آرامی و نشاط سپری کنند.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com