جنرال دوستم پس خواستار رهایی قیصاری شد

0

جنرال عبدالرشید دوستم، معاون نخست رییس‌جمهور پس از آن‌که به کابل برگشت، در نخستین سخنرانی‌اش در میان هواداران خود و شماری از چهره‌های سیاسی کشور، خواهان رهایی نظام الدین قیصاری، فرماندۀ پولیس ولسوالی قیصار ولایت فاریاب شد.

آقای دوستم، به هوادرانش اطمینان داد که او خود شخصأ در بارۀ رهایی آقای قیصاری با رییس‌جمهور گفت‌وگو خواهد کرد. معاون نخست رییس‌جمهور هشدار داد که اگر رییس‌جمهور سخنش را نشنود، او دوباره کشور را ترک خواهد کرد.

جنرال عبدالرشید دوستم، از هواداران و اعضای حزب جنبش ملی که از بیست روز به این سو در ولایت‌های شمال و شمال‌شرقی کشور در اعتراض به بازداشت آقای قیصاری دست به تظاهرات زده اند، سپاسگزاری کرد و اعتراض آنان را «انقلاب» توصیف کرد.

او گفت اگر ایستاده‌گی آنان نمی‌بود، اکنون وضعیت در کشور چیزی دیگری بود.

در حدود بیست روز پیش، نظام الدین قیصاری با شماری از نگهبانانش از سوی نیروهای ویژه در فاریاب بازداشت شدند. تصویرهایی که به رسانه‌ها نشر شدهاند، نشان می‌دهند که این نیروها نگهبانان آقای قیصاری را شکنجه  می‌کنند  کاری‌که آقای دوستم آن را «وحشی‌گری» خواند.

او گفت  حتا طالبان نیز در دورانی که شمال را تصرف کردند، این کار را با نیروهای وی انجام ندادند. او اما، از هوادارانش خواست که بندرهای تجارتی، ادارات دولتی و نهادهای خصوصی را که در جریان اعتراض‌های شان بسته بودند، اجازه دهند باز شوند.

همزمان با این، محمد محقق، معاون دوم ریاست اجراییه نیز خواست‌های مشابهی را از مردم و مخالفان مسلح مطرح کرد.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com