آماده گی ها برای بازگشت جنرال دوستم

0

جنرال دوستم قرار است یک‌شنبه هفته آینده از ترکیه به افغانستان برگشته و بحیث معاون اول ریاست‌جمهوری به دفتر کارش در صدارت برگردد.

مذاکرات از نزدیک به دوهفته بدینسو میان جنرال دوستم و نمایندگان حکومت جریان داشت و گفته می‌شود به تازگی نهایی شده است.

فیض‌الله ذکی به عنوان نماینده حکومت و فرد وفادار به جنرال دوستم که از یک‌هفته بدینسو برای نهایی سازی مذاکرات در ترکیه به سر می‌برد بتازگی به کابل آمده است تا تشریفات و امکانات لازم را برای برگشت دوستم در کابل فراهم سازد.

منابع می‌گویند که ذکی و جمعی از همراهان دوستم دوباره به ترکیه می‌روند و روز یک‌شنبه جنرال را برای برگشت همراهی می‌کنند.

فیض‌الله ذکی در جریان بیشتر از یک‌سال تبعید جنرال دوستم در ترکیه، چندین بار مسوولیت گروه مذاکره‌کننده برای برگشت وی را به عهده داشته است.

ذکی همچنان در جریان شکل‌گیری تیم‌های انتخاباتی سال ۲۰۱۴ در پیوستن جنرال دوستم به تیم تحول و تداوم به رهبری اشرف‌غنی نقش کلیدی داشت.

سیدانور سادات معاون شورای امنیت ملی و فریدون الهام معاون اداره امور ریاست جمهوری نیز از اعضای کلیدی تیم مذاکره‌کننده برای برگشت جنرال دوستم و رهایی نظام‌الدین قیصاری بوده اند.

منابع می‌گویند حکومت ضمن این‌که پذیرفته است صلاحیت‌های معاونیت اول را به جنرال دوستم واگذار کند، نظام‌الدین قیصاری را نیز به شرط ماندن در کابل از بند آزاد سازد.

این در حالی است که هزاران تن از هواداران عبدالرشید دوستم در ولایت‌های شمال و شمال‌شرقی کشور در اعتراض‌های ضد حکومتی پس از بازداشت نظام الدین قیصاری، فرمانده پولیس ولسوالی قیصار فاریاب و نمایندۀ خاص عبدالرشید دوستم، معاون نخست رئیس جمهور آغاز کرده اندو با گذشت ۱۶ روز هنوز فروکش نکرده است.

اعتراض کنندگان هشدار می‌دهند که در صورت عدم رسیدگی به خواست‌های‌شان تمام اداره‌های دولتی را به آتش می‌کشند.

معترضان خواستار بازگشت جنرال دوستم به کشور و رهایی نظام الدین قیصاری هستند.

گفته می‌شود جان بس سفیر امریکا در دیدار دیروز اش با مقامات ارشد حکومت، از بی اعتنایی اشرف غنی در برابر اعتراضات شمال انتقاد کرده است.

جنرال دوستم در حال حاضر در ترکیه به سر می‌برد.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com