رونق فروش لباس بلوچى در ولایت نیمروز

0

مسئولان محلی در ولایت نیمروز می گویند که حدود ٩٠ درصد زنان در این ولایت، لباس بلوچى به تن می کنند و تعداد زیادى  از زنان نیمروز، مصروف دوخت آن هستند.

شیما محمدی یکی از مسئولان در ریاست امور زنان ولایت نیمروز گفت که دراین ولایت ٨٠ تا ٩٠ درصد زنان بلوچ و غیربلوچ از لباس هاى که به نامزى آستین گپتان یاد می شود، استفاده مى کنند و بین  ۵٠  تا ۶٠ درصد زنان نیمروز، خصوصا در ولسوالى و قریه جات، مصروف خامک دوزى این لباس هستند.

وی افزودکه هر زن نیمروزى، در حد توان خود مشغول این هنر سوزن دوزی است؛ اما متاسفانه تاکنون هیچ نهادى حاضرنشده تا در قسمت تقویت و بازاریابى این صنایع دستى زنان نیمروز همکارى کند.

حاجی ملنگ رسولی یک تن از بزرگان قوم بلوچ در ولایت نیمروز گفت که زی استین گپتان، لباس محلی زنان بلوچ بوده که در قسمت های بلوچ نشین افعانستان، ایران و پاکستان پوشیده می شود؛ اما اکنون پوشیدن این لباس گسترش یافته است.

اما موصوف علاوه کردکه در مجموع، باشنده های نیمروز از هر قوم و ملیت، همین لباس بلوچی را می پوشند؛ چون با این لباس از نظر حجاب کاملا بدن  پوشیده می شود و دوم از نظر زیبایی چون خامک دوزی زیاد دارد، خیلی مقبول است و لباس خیلی باکیفیت و دوام زیاد دارد.

هرچند صنعت بافت فرش و قالین که یک وقت یکی از منابع مهم در آم زنان در ولایت نیمروز بود، متاسفانه درحال حاضر کاهش  یافته و اکنون اکثر  زنان در نیمروز، به دوخت لباس بلوچی رو آورده اند.

بر علاوه نیمروز در تعدادی دیگر از ولایات نیز لباسزی استین گپتان توسط  زنان دوخته مى شود و ازاین طریق امرار معیشت می نمایند. زهرا یکتن از زنان در ولسوالی چخانسور ولایت نیمروز که به هنر سوزن دوزی زی استین گپتان دسترسی دارد گفت که پنج اولاد دارد و شوهرش هم مریض است و کارکرده نمی تواند؛ به همین دلیل او با دوخت لباس هاى زى استین گپتان، نفقه خانه را به دست مى آورد.

او افزود که یک جوره لباس زى استین گپتان را در مدت ٢٠ روز مى دوزد  و از آنجایى که پول خرید نخ و تکه را ندارد، برای کسان دیگری این لباس را در بدل یکهزار افغانى مى دوزد، که یک پول بخور و نمیر به دست مى آورد .

موصوف علاوه کردکه هیچ نهاد خیریه کدام کاری که بتواند زنان را مشغول کند و  یا کمک برای هنر دست دوزی باشد، نکرده است. ولى جان که در شهر زرنج دکان فروش لباس زى استین گپتان دارد گفت که بازار فروش اینگونه لباس ها نسبت به گذشته خوب شده است و روزانه، گاهى چهارجوره و گاهى هم بیشتر از آن را به فروش مى رساند.

موصوف علاوه کرد که قیمت لباس زی اسین گپتان، از سه هزار گرفته تا ٢٠ و بیشتر از آن است، گرچه دوخت ماشینی یا کمپیوتری این لباس نیز در بازار وجود دارد؛ اما مردم دراین اواخر بیشتر به دوخت دستى آن علاقه دارند و بیشتر دست دوزى را مى پسندند.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com