تمدید آتش بس با طالبان از سوی حکومت

0

رئیس جمهور محمد اشرف غنی در خطاب به ملت که از تلویزیون ملی نشر عصر امروز نشر گردید، آتش بس اعلان شده در مقابل طالبان را تمدید کرد.

رئیس جمهور که به روز دوم عید در یک پیام تلویزیونی خطاب به ملت گفت: بنا بر تقاضای قاطع ملت از چهارم عید به بعد به تمام نیروهای امنیتی دستور تمدید آتش بس را هدایت می دهم و جزئیات آتش بس تمدید شده بزودی با مردم شریک می شود.

رئیس جمهور غنی افزود:اینکه هدف اساسی ما صلح می‌باشد، پس نیاز است که مسایل را مشترک حل نماییم و هدف ما از حل مشترک مسایل؛ حکومت افغانستان، مردم و طالبان می‌باشند. دیگر نیاز نیست که جنگ کنیم، از لحاظ دینی و سیاسی نیاز برای جنگ هیچ توجیه شده نمی‌تواند.

غنی علاوه نمود:اینکه صلح یک نیاز جدی است در ۲۴ ساعت گذشته معلوم شد که در صفوف حکومت افغانستان و طالبان در مورد صلح اجماع موجود است و همه صلح می‌خواهند. خوشبختانه جامعه‌جهانی هم در مورد صلح افغانستان اجماع دارد.

رئیس جمهور از گروه طالبان نیز خواست تا میعاد آتش بس سه روزه شان را تمدید کنند و حکومت افغانستان حاضر به گفتگو در تمام موارد از جمله خروج نیروهای بین المللی است.

او همچنان گفت: به تمام قوای مسلح در سراسر کشورهدایت داده می شود تا در مقابل هر نوع حمله و تعرض، برای تامین امنیت مردم، دفاع از وطن آمادگی قاطع و همه جانبه را داشته باشند.

او وعده سپرد که در جریان آتش بس به زخمی های طالبان کمک های طبی و در صورت ضرورت کمک های بشری رسانیده می شود و در هنگام آتش بس زمینه ملاقات خانواده های زندانیان طالبان با آنها نیز مساعد خواهد شد.

بگفته رئیس جمهور، دادستانی کل افغانستان بخاطر حسن نیت و احترام به آتش بس میان دولت و طالبان روز گذشته ۴۶ زندانی گروه طالبان را از زندان آزاد کرده است.

رئیس جمهور گفت: روند آزاد سازی زندانیان طالبان درصورتی ادامه پیدا خواهد کرد که از جانب طالبان هم نسبت به آتش بس عکس العمل مثبت دیده شود.

غنی در اخیر اظهار داشت که این اولین عید است که کودکان افغان پس از سال‌ها، عید را به آرامش سپری می‌کنند و به خاطر آرام به کوچه‌ها، بازارها و پارک‌ها گشت و گذار نموده و از بزرگسالان عیدی می‌گیرند و بهترین عیدی برای کودکان ما، امنیت است و آتش بس ما، جهان را حیران ساخته است.

در شمال، شمال غرب، غرب و جنوب کشور خشک‌سالی شدیدی به وجود آمده‌است که از خاطر آن میلیون‌ها افغان متضرر شدند و دار و ندارشان به خطر مواجه است. در صورتیکه آتش‌بس ادامه پیدا کند، این فرصت مساعد می‌گردد تا همه به شکل مشترک از منابع و انرژی خود برای کمک به مردمی که متضرر شده‌اند، استفاده نماییم تا آرزوی بزرگ مردم ما که صلح و رفاه است، تأمین شود.

ازهمه کشورهای منطقه که از پروسه صلح و آتش‌بس در افغانستان حمایت کردند، تشکر می‌کنم و از آنها می‌خواهم تا در میدان عمل هم با ما کمک و همکاری کنند.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com