افزایش قیمت مواد خوراکی در نزدیک عید فطر

0

در شهر کابل امروز نسبت به روزهاى نزدیک به عید فطر سال گذشته، قیمت برخى میوه هاى خشک، در حالى حدود ٢٠ درصد افزایش یافته است که بنا بر مشکلات اقتصادى مردم، تقاضا به آن کمتر شده است.

افغان­ها در روزهاى عید؛ لباس هاى نو مى ­پوشند، بعد از اداى نماز عید به خانه هاى دوستان شان مى­ روند و همچنان مهمانان را در منازل شان، با انواع میوه ها، کیک و کلچه پذیرایى مى­کنند.

در روزهاى نزدیک به عید، در بازارهاى کشور ازدحام مى­باشد؛ زیرا مردم قبل از رسیدن عید، آمادگى هاى لازم مى ­گیرند و مواد مورد ضرورت شان را خریدارى مى ­کنند.

احمد فرزاد مالک خوراکه فروشى عصر جدید در سرک دوم پروژه تایمنى شهر کابل، امروز به آژانس خبرى پژواک گفت که امسال نسبت به سال گذشته در قیمت هر کیلوی برخى میوه هاى خشک، از ١٠٠ تا ۵٠٠ افغانى افزایش آمده است.

موصوف افزود که امروز نسبت به یک سال پیش، قیمت یک کیلو بادام اعلا از ١١٠٠ به ١٣٠٠ افغانى، یک کیلو چهارمغز اعلى از ٨٠٠ به ٨۵٠ افغانى، یک کیلو پستۀ اعلاى وطنى از ١١٠٠ به ١٣٠٠ افغانى، یک کیلو کشمش اعلا از ۵٠٠ به ۶۵٠ افغانى، یک کیلو نخود از ٢۴٠ به ٣٠٠ افغانى و یک کیلوگرام جلغوزه سیاه از ١۴٠٠ به ١۶۵٠ افغانى افزایش یافته است.

وى افزود که برخى میوه هاى خشک که از خارج وارد مى شود نیز افزایش یافته است. موصوف گفت که یک کیلو کاجوى هندى از ٨٠٠ به ١٠٠٠ افغانى، یک کیلو پسته اعلاى ایرانى از ٧٠٠ به ٨٠٠ افغانى و یک کیلو بادام امریکایى از ٧٠٠ به ٨۵٠ افغانى افزایش یافته است.

اما به گفته او قیمت چاکلیت، نقل، کیک، کلچه و سمیان که در عید استفاده مى شود، تغییر نیافته است. به اساس معلومات او، قیمت یک کیلو کلچه و کیک اعلا چون سال قبل ١۴٠ افغانى، یک کیلو سمیان ١٢٠ افغانى و یک کیلو نقل بادامى ٢۵٠ افغانى مى باشد.

موصوف، کاهش ارزش افغانى در برابر اسعار خارجى را عمده ترین دلیل افزایش قیمت مواد می‌داند. به اساس گزارش منتشره همین وقت سال گذشته، ارزش یک دالر امریکایى ۶٨.۴٠ افغانى بود؛ اما امروز ٢٢ جوزا ارزش یک دالر امریکایى ٧١،۵٢ افغانى مى باشد.

احمد فرزاد گفت که به دلیل خراب شدن وضعیت اقتصادى مردم، فروش مواد مورد ضرورت عید، نسبت به همین ایام سال گذشته تا ۵٠ درصد کاهش پیدا کرده است.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com