تجلیل از دهۀ نزول قرآن شریف در کابل

0

علماى دین در مراسم گرامیداشت از دهۀ نزول قرآنکریم در کابل، این کتاب عظیم الشان را نجات دهندۀ بشریت از جهل خواندند و بر تدبر در قرآن و دقت به تجوید آن تاکید کردند. این مراسم امروز در تالار رادیو تلویزیون ملى از سوى وزارت ارشاد، حج و اوقاف به اشتراک صدها تن به شمول علمای دین برگزار شد.

دکتورمحمد ایاز نیازی استاد پوهنتون و خطیب مسجد وزیر محمد اکبر خان، در این مراسم گفت که یکی از مشکلات عمده امروز جهان که به مسلمانان بر می گردد، این است که هر کس به عجله دست به تعبیر و تفسیر می زند؛ بدون اینکه او مفسر باشد و فهم لغت عربی را داشته باشد.

وی افزود، اشخاصی هستند که قرآن شریف را در ۲۵ روز تفسیر و شش روز ختم می کند. استاد نیازى گفت که این عجله سبب می شود تا به شکل واقعی پیام کلام الهی را نرسانند و این را می توان جفای اهل قرآن به قران نامید.

در ماه مبارک رمضان، در برخى مساجد قرآنکریم را در چند روز در نماز تراویح ختم مى کنند. وی از علما خواست تا در این قسمت توجه جدی نمایند؛ زیرا ختم کردن قرآن در ایام رمضان در شش روز مردم را از مساجد دور می سازد.

محمد اکبری عالم دین و نماینده مردم بامیان در ولسی جرگه گفت که پیام نشست امروزی، درک و شناخت عمیق از مفاهیم و تعالیم والای اسلامی است که به وسیله علمای دینی کشور، پیشکش می گردد.

وی افزود، قرآن پاک زمانی به آخرین پیامبر اسلام نازل شد که جهان در تاریکی و جهالت کامل قرار داشت و جهل به حدی حکمفرما بود که حتی مردم داشتن دختر را ننگ دانسته و زنده به گور می کردند، بردگی و غلامی به اوج خود رسیده بود.

موصوف گفت که همین قرآنکریم بود که بشریت را از بربریت و جهل نجات داد.

علماء مى گویند که قرانکریم نخست به لوح محفوظ نازل شده که نزول اول است، نزول دوم از لوح محفوظ به بیت العزت به آسمان دنیا، و نزول سومی از بیت العزت طی ٢٣ سال مطابق به ضرورت و نیازمندی زمان، به سینه پیامبر صلى الله علیه وسلم، و چهارمین نزول قرانکریم از سینه پیامبر به سینه مردم است.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com