رییس جمهور : مشکلات امنیتی به یک گروهی خاصی تعلق ندارد

0

رییس جمهور : مشکلات امنیتی به یک گروهی خاصی تعلق ندارد

محمداشرف غنی، رییس‌جمهور کشور، در واکنش به حمله‌های روز یک شنبه در کابل و بغلان می‌گوید که مشکلات امنیتی به یک قشر، جمعیت و گروهی خاصی تعلق ندارد.

در حادثه خونین غرب کابل که اقلیت قومی هزاره در ان مسکونه دارند  بر اساس آماری که اکنون به دست وزارت صحت موجود است ۵۷ تن کشته شده‌اند که مشمول ۲۵ مرد ۲۲ خانم، هشت کودک و دو جسد مجهول الهویه است. و به تعداد ۱۱۹ تن دیگر از هموطنان ما زخمی شده‌اند که مشمول ۵۰ مرد ۵۲ زن و ۱۷ کودک است.

آقای غنی که شام روز دوشنبه، در جمع خبرنگاران سخن می‎زد، از علما، جامعۀ مدنی و خبرنگاران خواست که در برابر هراس افگنان موضع واحد داشته باشند و متحدانه عمل کنند.

آقای غنی، می‎گوید افغانستان از این جهت که دو پروسۀ «بنیادی» را در پیش رو دارد، آماج حمله‎های هراس افگنان قرار می‎گیرد تا به گفتۀ او، افغانستان به این دو مهم نایل نشود.

آقای غنی، جان باخته‎گان روز گذشته در کابل را «شهدای» راه دموکراسی لقب می‎دهد و می‎گوید که آنان از بهر این‌که «اساسی ترین» حق شهروندی شان را ایفا می‎کردند، آماج قرار گرفتند.

غلام‌سخی موفق، رییس شورای محل شهرک خاتم‌الانبیا در ناحیه‌ی ششم می‌گوید، مردم به‌خاطر تأمین امنیت محل توزیع شناس‌نامه و جلب توجه بیشتر مسؤولان امنیتی نشست‌های متعددی برگزار کردند، اما مسؤولان در این نشست‌ها حضور نداشتند و فرد انتحارکننده از ضعف اطلاعاتی سود برده است.

پس از حمله‌ی خونین تروریستی بر اقلیت شیعیان افغانستان اتهام‌هایی از سوی سیاسیون علیه حکومت صورت گرفت و احمد بهزاد در در ۲۵ قوس سال گذشته در مجلس نمایندگان آن را علناً به شورای امنیت ملی (آقای اتمر) و ریاست امنیت ملی (آقای استانکزی) نسبت داد. آقای بهزاد در این نشست گفت که داعش نام مستعار شورای امنیت و امنیت ملی است.

لالی حمیدزی، عضو مجلس نماینده گان در نشست عمومی شنبه، ۴ قوس معصوم استانکزی، رییس امنیت ملی را متهم به حمایت از داعش در افغانستان ساخت و به صورت واضح گفت که آقای استانکزی مسؤول پروژۀ داعش است.

شماری از کارشناسان سیاسی اعتقاد دارند وقایع امنیتی ضد شیعیان و اقلیت های قومی تاجیک و هزاره بعد از صلح حکومت با رهبر حزب اسلامی و بازگشت آقای حکمتیار از پاکستان بیشتر گشته است رهبر حزب اسلامی افغانستان در پیامی به مناسبت عید فطر سال ۱۳۹۲ به هزاره‌ها هشدار داده بود که آنروز فرا خواهد رسید که مردم مظلوم افغانستان برای احقاق حقوق غصب شده شان کمر ببندند و در آن زمان در هیچ گوشه کشور پناه‌گاهی برای خود نخواهند یافت.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com