شمار بالای تلفات انفجار انتحاری ضد شیعیان در  غرب کابل

0

وزارت صحت عامه مى گوید که از حملۀ انتحارى دیروز در کابل، ۵٧ کشته و ١١٩ زخمى به شفاخانه ها انتقال داده شده اند.

این حمله، حوالى ساعت ده پیش از چاشت دیروز، در یکى از مراکز توزیع تذکره در غرب کابل مربوط حوزه ششم شهر کابل که بیشتر مرکز زندگی شیعه و هزاره است رخ داد.  مسئولیت این حمله را گروه داعش بر عهده گرفته است. این چندمین حمله به مراکز تجمع شیعیان در کشور است.

وحیدالله مجروح سخنگوى و رییس روابط بین الملل وزارت صحت عامه گفت که از حملۀ انتحاری امروز کابل، ۵٧ کشته و ١١٩ زخمى به شفاخانه ها انتقال داده شده اند. همچنان وى حوالی ساعت پنج عصر امروز گفته بود که  ٢١ زن و پنج کودک، شامل کشته شده گان و ۴٧ زن و ١۶ کودک، شامل زخمیان این رویداد مى باشند.

این آمار نهایى نیست و ممکن به این تعداد افزوده شود.

مسئولان امنیتى گفته اند که حمله کنندۀ انتحارى در میان کسانى که براى اخذ تذکره و ثبت نام براى راى دهى انتخابات ٢٨ میزان سال روان ولسى جرگه و شوراهاى ولسوالى صف بسته بودند، خود را منفجر کرده است. ثبت نام راى دهنده گان در ٢۵ حمل در مراکز ولایات کشور آغاز شده است.

در همین حال، شاهدان روی‌داد  نیز گفتند که فرد انتحاری در بیرون از محوطه‌ی این مرکز «اداره‌ی ثبت و احوال نفوس» مواد هم‌راهش را در صف مراجعین این مرکز منفجر داده‌است.

به گفته‌ی آن‌ها؛ حین این انفجار شمار زیادی از دانش‌آموزان یک مکتب در نزدیکی این مرکز نیز در حال عبور و مرور از این محل بوده که آسیب دیده‌اند.

گفته می‌شود که مراکز این اداره که در غرب شهر کابل ایجاد شده‌است، به دلیل ازدحام جمعیتی شلوغ‌تر است و تدابیر امنیتی آن نیز ضعیف می‌باشد که به گفته‌ی شاهدان روی‌داد انتحاری ام‌روز فقط یک پست بازرسی در ورودی ساختمان این مرکز فعال است.

سابقه انفجار در میان اقلیت  ها کشور زیرنام داعش

در حملۀ بیست و دوم ماه جولای ۲۰۱۶ که بر مظاهره چیان هزاره و تاجیک جنبش روشنایی در چهار راهی دهمزنگ صورت گرفت، بیش از ۸۰ غیر نظامی کشته و بیش از ۳۰۰ نفر دیگر زحمی گردید. تندروان داعش در افغانستان مسوولیت آن حمله را بر عهده گرفت.

در حملۀ انتحاری بر مراسم مذهبی شیعیان کارتۀ سخی واقع در غرب کابل که به تاریخ بیست و یکم نوامبر ۲۰۱۶ صورت گرفت، ۳۲ غیر نظامی کشته و بیش از ۵۰ نفر دیگر زخمی گردید.

تاریخ سه ماه اسد ۱۳۹۳ برابر با ۲۵ ماه جولای ۲۰۱۴ گروه طالبان ۱۵ فرد ملکی را در ولایت غور بطور فجیعی به شهادت رساندند. این کشتار بیرحمانه بطور سیستماتیک و هدفمندانه بوده، طوریکه مسافران سه موتر مینی بوس را که در مسیر ولایت غور به طرف کابل در حرکت بودند، پیاده نموده و کسانی را که متعلق به قوم هزاره بودند از دیگران جدا ساخته و بعد آنها را بقتل رساندند

به روز چهارشنبه ۵ عقرب ۹۵ عبدالحی خطیبی، سخنگوی استانداری غور اعلام کرد که ۱۰۰ مرد مسلح وابسته به دولت اسلامی (داعش) قصد ربودن یکهزار گوسفند از منطقه فیروزکوه را داشته‌اند، اما با مقاومت مسلحانه نیروهای دولتی و ساکنان منطقه روبرو شده‌اند. مهاجمان هنگام عقب‌نشینی بیش از۳۰ تن از باشندگان هزاره یک روستا که چوپان بوده‌اند و همچنین چند کودک را گروگان گرفته و سپس به قتل رسانده‌اند.

پس از حمله‌ی خونین تروریستی بر تظاهرات جنبش روشنایی در دوم اسد سال گذشته، اتهام‌هایی از سوی معترضین علیه حکومت صورت گرفت و احمد بهزاد در نهایت در ۲۵ قوس سال گذشته در مجلس نمایندگان آن را علناً به شورای امنیت ملی (آقای اتمر) و ریاست امنیت ملی (آقای استانکزی) نسبت داد. آقای بهزاد در این نشست گفت که داعش نام مستعار شورای امنیت و امنیت ملی است.

لالی حمیدزی، عضو مجلس نماینده گان در نشست عمومی شنبه، ۴ قوس معصوم استانکزی، رییس امنیت ملی را متهم به حمایت از داعش در افغانستان ساخت و به صورت واضح گفت که آقای استانکزی مسؤول پروژۀ داعش است.

ظاهر قدیر معاون ولسی جرگه ادعا دارد که در میان سران حکومتی، به ویژه حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی رییس جمهور از پروژه داعش در کشور خصوصاً در ننگرهار حمایت می‌کند او می گوید که حلقات بزرگ در حکومت، شورای امنیت ملی و ارگانهای امنیتی از داعش حمایت می کنند.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com