تأکید افغانستان و چین بر توسعه همکاری ها و روابط دوجانبه

0

محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی کشور که به هدف یک سفر رسمی به چین رفته است روز گذشته با آقای وانگ یی وزیر امور خارجه آن کشور دیدارکرد و روی توسعه روابط وهمکاری های دو جانبه میان هردو کشور صحبت نمود.

در این دیدار هر دو طرف درباره اهمیت روابط تاریخی و دوستانه میان افغانستان و چین بحث کردند و در باره چگونگی تداوم دوستی و همکاری های هدفمند میان هر دو کشور تبادل نظر نمودند.

مشاور امنیت ملی کشور گفت که با در نظرداشت وضعیت جاری در منطقه نیاز به صلح و ثبات منطقوی بیشتر از هر زمان دیگری احساس میشود، وی با در نظرداشت اهمیت موضوع یک سلسله اقدامات مشترک را پیشنهاد نمود.

اتمر همچنان برجایگاه ونقش چین در کار مبارزه در برابر تروریزم، کامیابی روند صلح و بهبود همکاری های اقتصادی و بخصوص تقویت اجماع منطقوی بر نقش و جایگاه وسیع چین تاکید نمود.

وی بر توسعه و تداوم همکاری ها میان افغانستان و چین تاکید نمود که به این گونه یک باب تازه روابط میان افغانستان و چین گشایش خواهد یافت.

وانگ یی وزیر امورخارجه چین گفت که رهبری سیاسی کشورش افغانستان را همسایه مهم خویش دانسته و از روند صلح و ثبات در این کشور حمایت میکند.چین همکاریش را در قسمت مبارزه در باربر تروریزم و سرکوب گروه های تروریستی بیشتر از پیش خواهد ساخت.

در گفتگوها میان این دو مقام افغان و چینایی همچنان در باره چگونگی اشتراک جلالتماب رییس جمهور کشور در نشست کشورهای عضو همکاری های سازمان شانگهای نیز بحث شد. هر دو طرف سفر رییس جهمور کشور به جمهوری مردمی چین را مهم خواندند و درباره آن توافق نمودند که هماهنگی ها میان ادارات مربوط به هدف همکاری ها و آماده گی های لازم بیشتر گردد.

اتمر مشاور امنیت ملی کشور همچنان درباره حل مشکلات جهت تطبیق پروژه های بزرگی مانند پروژه مس عینک و پروژه نفت دریا آمو به جانب چینایی اطمینان داد. مشاور امنیت ملی کشور گفت که برای حل این مشکلات باید میان حکومت های دو کشور گفتگوهای بیشتر صورت بگیرد ونیز ازحکومت چین خواست تا یک تیم تخنیکی را به افغانستان بفرستد تا برای حل مشکلات با ادارات مربوطه بگونه مشترک کار نماید.

در این نشست همچنان هر دو طرف در باره تدوام گفتگوهای سه جانبه میان افغانستان، چین و پاکستان نیز بحث کردند، در این دیدار توافق صورت گرفت که نشست وزرای خارجه سه کشور در آینده نزدیک در کابل صورت گیرد. در باره تدویر نشست های سه جانبه درسطوح معینان وزارت خارجه این سه کشور نیز تصمیم اتخاذ گردید.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com