دیدار و ملاقات والی نیمروز با والی هلمند

0

انجینیر محمد سمیع والی نیمروز درحالیکه علی احمد عثمانی وزیر انرژی و آب، فریده حمیدی نماینده مردم در پارلمان، رئیس و اعضای شورای ولایتی با ایشان همراه بودند روز گذشته ( ٢٧حمل۱۳۹۷) به ولایت هلمند سفر کرده و با مقامات محلی آن ولایت دیدار و ملاقات نمودند.

در این ملاقات روی موضوع مشکلات کم آبی در نیمروز و رفع مشکلات حقابه نیمروز بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

باشندگان ولایت نیمروز، از چند هفته بدینسو مى گویند که با کمبود شدید آب آشامیدنى مواجه اند و براى رسیدگى به این مشکل، تظاهرات و سایر حرکات مدنى را انجام داده اند.

حیات الله حیات والی هلمند در مورد جاری شدن آب به دریای هلمند بمنظور رسیدن آب به ولایت نیمروز صحبت نموده افزود: امسال کم آبی و بی آبی سراسر کشور را تهدید میکند، ما وظیفه خود میدانیم تا حقابه نیمروز را به دریا جاری ساخته تا مشکلات مردم بخصوص دهاقین مرفوع گردد.

او افزود: “حق مردم نیمروز در دریاى هلمند ٢٠ درصد است؛ اما اینکه مشکلات در نیمروز بیشتر است، مقامات حکومتى و سران قومى هر دو ولایت فیصله نموده اند که ۴٠ درصد آب، به نیمروز داده شود؛ اما ٢٠ درصد آن بعد از حل مشکل مذکور دوباره بند میشود.

علی احمد عثمانی وزیر انرژی و آب در مورد مشکلات کم آبی صحبت نموده گفت: مشکل بحران آب در سراسر کشور وجود دارد و سبب شده تا دهاقین متضرر گردد.

وزیر انرژی و آب با بیان اینکه کار روی بندکمال خان به خوبی به پیش میرود و با تکمیل شدن این بند مشکلات مردم نیمروز حل خواهد شد، مردم را به همکاری و شکیبائی دعوت نمود.

انجینیر محمد سمیع والی نیمروز از مردم هلمند بمنظور عملی ساختن وعده های شان تشکری نموده افزود: مشکل کم آبی بحران و تهدید بزرگی است و ما خواهان توجه مقامات محلی و مردم هلمند در زمینه هستیم.

والى افزود: آبى که ١١ روز قبل از دریاى هلمند به ما سرازیر شده است، تاکنون نیز نرسیده؛ چرا که مقدار آن کم است و در مسیر راه ضایعات دارد، اگر این آب بیشتر گردد و یکبار به نیمروز برسد، بعدا مى تواند که فقط ٢٠ درصد آن جریان داشته باشد.

والی نیمروز اضافه کرد: آب به ولسوالی چهاربرجک ولایت نیمروز رسیده و امیدواریم عنقریب به زرنج برسد که نیاز است مردم در استفاده از آن نهایت سعی و صرفه جوئی نمایند.

باز محمد ناصر رئیس شورای ولایتی نیمروز در مورد حقابه ولایت نیمروز صحبت نموده و خواهان توجه و همکاری بیشتر در زمینه گردید.

فریده حمیدی نماینده مردم در پارلمان آب را مایه حیات دانسته، ضمن تشکری از عملی ساختن وعده های قبلی مقامات محلی هلمند، خواهان توجه بیشتر در حل حقابه نیمروز شد.

عطاالله افغان رئیس شورای ولایتی هلمند در مورد مشکلات کم آبی طی سخنانی گفت: مردم و حکومت محلی هلمند آماده هر نوع همکاری در رفع حقابه و مشکلات کم آبی ولایت نیمروز هستند.

رئیس شورای ولایتی هلمند تاکید کرد: نیاز است تا دیوارهای استنادی معیاری ساخته شود تا از ضایعات آب جلوگیری صورت گرفته و نیازهای مردم مرفوع گردد.

در پایان نشست، على احمد عثمانى وزیر آب و برق گفت که اگر این آب به شکل درست مدیریت شود، به هر دو ولایت کفایت مى کند.

 

 

شایان ذکر است که در پایان این دیدارها پروتوکولی بین مقامات محلی دو ولایت به امضا رسید که در آن حقابه مردم نیمروز در زمان جاری ساختن آب ۴۰ فیصد و پس از آن حقابه ثابت قبلی جریان پیدا خواهد کرد.

درحالی والی نیمروز برای دومین بار بمنظور حل مشکلات کم آبی این ولا عازم ولایت هلمند گردید که مشکلات کم آبی امسال اکثریت نقاط کشور، بخصوص ولایات زراعتی را تهدید میکند.

 

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com