حمله نظامی امریکا به سوریه

0

پس از اینکه دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکار دستور حمله هوایی به دمشق را صادر کرد چندین نقط در این شهر از سوی ارتش امریکا، بریتانیا و فرانسه بمبارد شده اند.

این حملات بامداد شنبه به وقت دمشق، پایتخت سوریه انجام شده اند.

رئیس جمهور امریکا در یک سخنرانی تلویزیونی در قصر سفید که به گونه زنده نشر شد گفته است که این حملات با همراهمی بریتانیا و فرانسه “به اهدافی صورت گرفته که با قابلیت های تسلیحاتی کیمیایی حکومت سوریه” مرتبط بوده است.

این حملات هوایی پس از آن انجام میشود که اخیرا حکومت سوریه به انجام یک حمله شیمیایی در دوما، غوطه شرقی شهر دمشق، از سوی ایالات متحده امریکا متهم شده است.

از جانب دیگر، روسیه انجام حمله شیمیایی از سوی حکومت سوریه را رد کرد و آن را “صحنه سازی” از سوی سازمان استخباراتی انگلستان عنوان کرده است.

سفیر روسیه در لبنان روز سه شنبه هشدار داده بود که اگر امریکا بر سوریه میزایل پرتاب کند، نیرو های روسی مستقر در سوریه میزایل های امریکا را سقوط خواهند داد و محل پرتاب این میزایل ها را از بین می برند.

آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در امریکا، پس از بمباردمان دمشق توسط ایتلاف امریکا، در بیانیه ای گفته است: “هشدارهای ما ناشنیده ماند. باردیگر، ما داریم تهدید می‌شویم. هشدارداده بودیم چنین اقدام‌هایی بدون تبعات نخواهد ماند. همه مسئولیت این تبعات با واشنگتن، لندن و پاریس است.”

در پی این حمله تنش ها میان نمایندگان روسیه و ایالات متحده امریکا در شورای امنیت سازمان ملل به شدت بالا گرفته است.

وسیلی نبینزیا، سفیر روسیه در ملل متحد روز پنجشنبه گفت که احتمال وقوع جنگ بین روسیه و امریکا را رد کرده نمی تواند.

آقای نبینزیا پس از پایان جلسه شورای امنیت ملل متحد که پشت در های بسته برگزار شد، همچنین از ایالات متحده خواست تا از اقدام نظامی در سوریه خوداری کند.

جنرال جوزف دانفورد، رییس ستاد مشترک ارتش امریکا گفته اهداف طوری انتخاب شده بود که احتمال تلفات نیروهای روسیه به حداقل برسد.

به گفته آقای دانفود، تاسیسات تحقیقاتی در دمشق، انبار تسلیحات شیمیایی در حمص و انبار تجهیزات تسلیحات شیمیایی و یک مقر فرماندهی مهم در نزدیکی حمص، هدف قرار گرفته اند.

پنتاگون گفته این دور از حملات تمام شده است.

با این حال حکومت سوریه گفته است که ارتش این کشور ده ها موشک را در جریان این حمله ساقط کرده است.

عملیات نظامی امریکا و متحدین این کشور بر سوریه در حالی آغاز شد که مفتشین سازمان منع استفاده از سلاح های کیمیایی به سوریه رسیده اند و قرار است امروز شنبه (۲۵ حمل) تحقیقات شان را در مورد حمله کیمیایی دوما آغاز کنند.

این سازمان تنها وظیفه دارد که در مورد استفاده از سلاح کیمیایی تحقیق کند و در باره اینکه حمله کیمیایی توسط کدام جناح انجام شده است، تحقیق نخواهد کرد.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com