کشاورزان ولایت نیمروز خواستار حقابه از دریای هلمند

0

صدها تن از کشاورزان در ولایت نیمروز دیروز سه شنبه ۲۱ حمل ۹۷، در یک حرکت مدنى در مقابل ریاست تنظیم آب این ولایت تجمع و تحصن نموده از نبود آب زراعتى شکایت داشته و خواستار جریان یافتن آب دریاى هلمند به ولایت نیمروز مى باشند.

آنها می گویندکه صدها جریب زمین زراعتی و ده ها راس مواشی شان به دلیل نبود آب از بین رفته و اگر آب به زود ترین فرصت به زمین های آن ها آب نرسد حاصلات فالیزهاى و کشتزارهای شان نیزاز بین خواهد رفت و دچار خسارت های میلیونی خواهیم شد.

این در حالی است که بتاریخ دوشنبه تاریخ ١٣ حمل سال ١٣٩٧ خورشیدی وزارت انرژی و آب در پی مشکلات کم آبی ناشی از تغیرات اقلیم در رود خانه هلمند، به ویژه مشکلات کم آبی در ولایت نیمروز، هیات با صلاحیت خود را به ریاست انجنیر سلطان محمود محمودی رییس عمومی تنظیم امور آب به حوزه آبریز هلمند اعزام نمود.

هیات اعزامی جلسه‌ی مشترکی را با هیات‌های با صلاحیت ولایت نیمروز به ریاست والی آن ولایت و معاون والی ولایت هلمند در حالیکه محترمه فریده حمیدی نماینده مردم نیمروز در پارلمان، آقای جوینی رییس عمومی حوزه آبریز هلمند، رییسان شوراهای ولایتی هر دو ولایت برگزار نمودند.

در این نشست روی مشکل ایجاد شده میان هر دو ولایت بحث وگفتگو صورت گرفت.

انجینیر محمد سمیع والی نیمروز مشکل کم آبی در نیمروز را بحران زا دانسته افزود: مردم با مشکلات زیاد کم آبی مواجه هستند و هزاران هکتار زمین های کشت شده شان از بین خواهد رفت.

فریده حمیدی نماینده مردم نیمروز در پارلمان گفت: ولایت نیمروز با مشکل جدی نبود آب روبرو است و تقاضای ما اینست تا مردم هلمند اجازه دهند که آب به ولایت نیمروز جاری شود.

باز محمد ناصر رئیس شورای ولایتی نیمروز طی سخنانی تاکید بر جلوگیری از رخ دادن فاجعه کم آبی در ولایت نیمروز نموده افزود: ما توقع داریم تا حداقل برای چند روزی آب بطرف نیمروز جاری شود.

انجینیر مجاهدالله صفاری معاون مالی و اداری مقام ولایت هلمند از همکاری همه جانبه در جاری ساختن آب به طرف نیمروز سخن گفته و وعده سپرد تا دراین رابطه گامهای عملی بردارد.

در نتیجه فیصله به عمل آمد تا به منظور رسیدگی به حل مشکل نرسیدن آب رود خانه هلمند به ولایت نیمروز سر از تاریخ روز چهار شنبه مورخ ۱۵ حمل سال ١٣٩٧ خورشیدی تمام کانال‌های ولایت هلمند بسته شده و مقدار ٩٧ متر مکعب فی ثانیه آب به طرف نیمروز جریان یابد.

همچنان درین نشست فیصله شد تا مسوولان ولایت هلمند جریان آب را الی ولسوالی‌ گرمسیر هلمند، نظارت نموده و بعد از آن مسوولیت این کار به دوش مسوولان ولایت نیمروز می‌باشد.

به همین ترتیب فیصله به عمل آمد تا رییس عمومی حوزه دریای هلمند پس از هفت روز آب رود خانه هلمند را به اساس حقابه هر دو ولایت، به گونه‌ی نوبت‌وار تنظیم نماید تا از خسارات بیشتر به هر دو ولایت جلوگیری شود.

این درحالیست که خطر کم آبی هزاران هکتار زمین های زراعتی دهاقین ولایت نیمروز را تهدید نموده که دهاقین ولایت نیمروز طی چند روز اخیر با گردهمائی های متعدد خواهان توجه مسئولین در زمینه کم آبی شده و خواستار رفع هرچه عاجل این مشکل هستند.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com