مظاهره پشتون‌های پاکستان علیه حکومت

0

جنبش تحفیظ پشتون‌های پاکستان روز یک‌شنبه ۱۹حمل در شهرهای گوناگون این کشور، دست به تظاهرات زدند. اعتراض‌کننده‌گان از آن‌چه‌که بی‌عدالتی و بازداشت رهبران پشتون‌ها می‌دانند، ضد حکومت پاکستان شعار می‌دادند.

آنان حکومت پاکستان را به تبعیض و ظلم بر پشتون‌ها متهم می‌سازند و می‌گویند که از بسیاری‌از حقوق‌شان محروم استند. اعتراض‌کننده‌گان هم‌چنان خواستار برداشتن ایست‌های بازرسی نظامی در مناطق قبایلی و پایان‌دادن به «ناپدیدشدن‌های اجباری» که مظنونان ازسوی نیروهای امنیتی بدون جرم محاکمه می‌شوند، شده‌اند.

روزنامۀ «پاکستان امروز» گزارش داده‌است که منظور پشتین، رهبر تحریک تحفیظ پشتون‌ها در میان گردهمایی، گفت: «ما فقط برضد ظالمان استیم. او گفت: ما تنها نمایندۀ ملت خود استیم.

او افزود: سرنوشت کسانی‌که ناپدید استند، چی شد؟

او هم‌چنان گفت که در کراچی در بدل دادن جسد، پول گرفته می‌شود؛ – حتا چنگیزخان  پس‌از کشتن مردم – پول نگرفته‌است. پشتین هم‌چنان گفت که حکومت پاکستان باید ماین‌های زمینی را از مناطق قبایل جنگ‌زده در مرز با افغانستان، پاک‌سازی کند.

روزنامۀ پاکستان امروز، هم‌چنان گزارش داده که صدها تن از زنان و کودکان  روز دوشنبه در میان تظاهرکننده‌گان بودند، درحالی‌که صدها تن دیگر تصاویری از اقوام گم‌شده خود را در دست داشتند.

پشتین در همین‌حال، گفت که نشست اسلام‌آباد تنها پس‌از یک تضمین بین‌المللی برای تأمین حقوق آنان، پایان خواهد یافت. او هم‌چنین گفت که یک تظاهرات در وزیرستان برگزار خواهد شد.

او، در این باره گفت: ما باید به نسل‌های آینده، آینده‌یی روشن را ارائه دهیم. این روزنامه گزارش داده‌است که حکومت پاکستان این ادعاها را که گویا نیروهای امنیتی یا سرویس اطلاعاتی، مسؤول ناپدیدن شدن‌ها باشد، رد می‌کند.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com