جلسه مشترک مقامات محلی نیمروز با مقامات محلی هلمند در مورد مشکلات کم آبی

2

جلسه مشترک مقامات محلی ولایت نیمروز با مقامات محلی ولایت هلمند برگزار گردید.

دراین جلسه که در دفتر والی هلمند دائر گردید انجینیر محمد سمیع والی نیمروز، فریده حمیدی نماینده مردم نیمروز در پارلمان، بازمحمد ناصر رئیس و دوتن از اعضای شورای ولایتی، سلطان محمود محمودی رئیس تنظیم آب وزارت انرژی و آب انجینیر مجاهدالله صفاری معاون مالی و اداری و سرپرست مقام ولایت هلمند، رئیس و اعضای شورای ولایتی هلمند و تعدادی از دهاقین آن ولا حضور داشتند.

انجینیر مجاهدالله صفاری معاون مالی و اداری مقام ولایت هلمند با بیان اینکه امسال خشکسالی سرتاسری در کشور رخ داده است، از پائین آمدن ۱۲ متری آب بندکجکی خبرداده گفت: اگر وضعیت همینگونه ادامه یابد امکان خشک شدن آب دریای هلمند نیز وجود دارد.

معاون مالی و اداری مقام ولایت هلمند از همکاری همه جانبه در جاری ساختن آب به طرف نیمروز سخن گفته و وعده سپرد تا دراین رابطه گامهای عملی بردارد.

انجینیر محمد سمیع والی نیمروز مشکل کم آبی در نیمروز را بحران زا دانسته افزود: مردم با مشکلات زیاد کم آبی مواجه هستند و هزاران هکتار زمین های کشت شده شان از بین خواهد رفت.

والی نیمروز در مورد حقابه نیمروز صحبت نموده و خواستار جریان هرچه عاجل آب به طرف نیمروز شده و از مسئولین خواست تا به این معضل توجه جدی نمایند.

فریده حمیدی نماینده مردم نیمروز در پارلمان گفت: ولایت نیمروز با مشکل جدی نبود آب روبرو است و تقاضای ما اینست تا مردم هلمند اجازه دهند که آب به ولایت نیمروز جاری شود.

باز محمد ناصر رئیس شورای ولایتی نیمروز طی سخنانی تاکید بر جلوگیری از رخ دادن فاجعه کم آبی در ولایت نیمروز نموده افزود: ما توقع داریم تا حداقل برای چند روزی آب بطرف نیمروز جاری شود.

رئیس شورای ولایتی هلمند نیز در مورد مشکلات آب سخن گفته، پیشنهاد نمود تا آب بطرف نیمروز جاری شده تا مشکل مردم نیمروز برطرف گردد.

سلطان محمود محمودی رئیس عمومی تنظیم آب وزارت انرژی و آب از کاهش یافتن ۶۰ فیصدی آب درسراسر کشور خبر داده و مشکل کم آبی را یک مشکل سرتاسری عنوان نموده و تنها راه برون رفت آنرا توزیع منظم آب بندها دانست.

رئیس عمومی تنظیم آب وزارت انرژی و آب پیشنهاد نمود تا یک کمیسیون نظارت متشکل از مردم و ادارات تشکیل و توزیع منظم آب را نظارت نمایند.

این درحالیست که خطر کم آبی هزاران هکتار زمین های زراعتی دهاقین ولایت نیمروز را تهدید نموده که دهاقین ولایت نیمروز طی چند روز اخیر با گردهمائی های متعدد خواهان توجه مسئولین در زمینه کم آبی شده و خواستار رفع هرچه عاجل این مشکل هستند.

اشتراک:

۲ دیدگاه

 1. برای یک لحظه تصور کنید، اگر به خواسته ای بعضی ها افغانستان یک نظام فدرالی داشته باشد
  و هر ولایت در قبضه ای یک جنگسالار قرار گیرد، ایا تقسیم منابع مشترک همه ولایات (بطور مثال
  همین آب دریا ها) به صورت عادلانه و منصفانه تقسیم خواهد شد؟ یا هر جنگسالار از آن به حیث
  سلاح فشار بالای ولایت دیگر استفاده خواهد کرد؟

 2. هیچ ندانستم که این خانم فریده حمیدی نماینده مردم در ولسی جرگه برای این ولایت کدام خدمتی کرده است؟
  یا آن خانم دیگر صالحه مهرزاد نماینده مردم نیمروز در مجلس سنا کدام کاری مفیدی برای این ولایت کرده است؟
  اگر من اطلاع ندارم، لطفاّ برایم در همین سایت در رابطه با کار های این دو نماینده که از ۱۷ سال به این طرف
  این چوکی ها را بند انداخته اند، معلومات بدهید.
  من هرگز علیۀ زنان نبوده ام و نیستم، اما زنان نیز باید لیاقت کاری و مسلکی داشته باشند و در وظیفه ای که به آنها سپرده
  شده است، مفید و مؤثر باشند.

نظر خود را بیان کنید

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com