۳۰۰کشته و زخمی در حمله هوایی نیروهای حمایت قاطع در ولسوالی دشت ارچی کندز

1

حمله هوایی نیروهای حمایت قاطع بر یک مسجد در روستای دفتانی ولسوالی دشت ارچی کندز، ۱۰۰ کشته و ۲۰۰ زخمی برجا گذاشته است.

مقام های افغان میگویند:قوای هوایی،جلسه‌ای طالبان را که در آن هیأتی از شورای کویته نیز حضور داشت، هدف بمباران قرار داده است.

نصرالدین سعدی، ولسوال ولسوالی دشت ارچی با تایید این خبر گفت، حملات هوایی ساعت ۱۲ چاشت روز دوشنبه زمانی رخ داد که در مسجد مراسم دستاربندی حافظان قران کریم برگزار شده بود.

محمد رادمنش، سخنگوی وزارت دفاع أفغانستان گفت که در حمله هوایی در دشت برچی، ولایت کندز بیش از ۳۰ تندرو به شمول ۹ فرمانده طالبان کشته و شمار زیادی مجروح شده است.

رادمنش گفت که هیچ فرد ملکی در محل رویداد موجود نبوده است.

این در حالیست که طالبان میگویند این بمباردمان بر یک مدرسه مذهبی زمانی صورت گرفت که مراسم فراغت شاگردان جریان داشت. طالبان ادعا میکنند که ده ها غیر نظامی در این حمله کشته شده است.

اسلام‌الدین، مدیر اجرائیه ولسوالی دشت ارچی می‌گوید که در این حمله حدود ۱۵۰ تن کشته و زخمی شده اند. به گفتۀ وی، در آن ساحه طالبان حاکم اند و مأموریت دولتی در مورد آمار دقیق تلفات معلومات ندارند.

مردم محل نیز کشته شدن افراد ملکی را در این رویداد تائید کرده میگویند تعدادی از اطفال که در این حمله مجروح شده اند در شفاخانه محل، تحت تداوی قرار دارند. باشندگان محل، آمار کشته‌ها و زخمیان را زیاد می‌گویند و می‌افزایند که هنگام بمباران، شمار زیاد مردم در محل تجمع کرده بودند.

غلام حضرت کریمی، سخنگوی فرقۀ بیستم اردوی ملی افغان در کندز می‌گوید، این جلسه به خاطر آمدن هیأت بلندپایۀ طالبان از کویته و باجور دایر شده بود و برعلاوۀ آن مانور نظامی “قطعه سرخ” طالبان نیز جریان داشت که بمباران صورت گرفت.

آقای کریمی گفت که در بین کشته‌های این رویداد افراد بلندپایۀ طالبان چون، مولوی بریال عضو شورای کویته، مولوی شاهد الله رییس کمیسیون نظامی طالبان در دشت ارچی، مولوی ممتاز استاد طالبان قطعۀ سرخ طالبان در دشت ارچی، مولوی حمید الله رییس کمیسیون نظامی طالبان در قندز، قاری عماد از برجسته ترین فرماندهان طالبان در قندز، عبدالمالک مخلص یکی از فرماندهان طالبان در بغلان و شش تن از اعضای قطعۀ سرخ طالبان نیز کشته شدند.

نیازمحمد عمرخیل، فرمانده پولیس دشت‌ارچی با تایید این خبر گفت، نیروهای خارجی از چند روز پیش برای این حمله طرح‌ ریزی کرده بودند و به خاطر تجمع افراد طالبان در این مراسم این حمله انجام شده است.

زخمیان و بسته گان قربانیان این رویداد ادعا میکنند که این حمله بر یک مراسم دستار بندی در ساحه تحت اداره طالبان صورت گرفته است و بیشتر قربانیان آن افراد ملکی اند.

اما وزارت دفاع ملی اظهار نمود که حمله هوایی بر یک تجمع جنگجویان طالب صورت گرفته که هیچ فرد ملکی در آن از بین نرفته است.

اشتراک:

۱ دیدگاه

  1. ایااگردراین.گردهمای.شمامیدانستید.طالب.وجود.دارد.چراازراه.دیگری.واردصحنه.نمیشودید.چون.همراه.شماقدرت.جهانی.هم.بود.مردم‌افقانستان.دیگرهیچ.دوروغ‌شماراباورنمیکند.چون.شما.به.مثال.مجسمه.هستید.اختیارخودتان.راهم.ندارید.شما.خودفروخته.هستید.بخاطر.۲۰دلار.هرکاری.که.بخاهید.میکند

نظر خود را بیان کنید

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com