یک روز دیگر تا برگزاری امتحان کانکور

0

وزارت تحصیلات عالى اعلام کرد که در آزمون سر تاسرى کانکور امسال که   تا روز دیگر آغاز مى شود، بیش از دو صدهزار داوطلب ثبت نام نموده اند، که بیش از  ۶٢ هزار تن آنها به پوهنتون ها و موسسات تحصیلات عالى جذب خواهندشد.

خواجه نجیب الله عمری وزیر تحصیلات عالی کشور در نشست خبرى به منظور افتتاح پروسه آزمون کانکور صبحت مى کرد گفت که بیش از دو صد هزار داوطلب از سراسر کشور، به این پروسه ثبت نام کرده اند، که از میان آنان ۶٢۶۶٢ تن به پوهنتون ها و موسسات تحصیلات عالى و ۵٣٧٧٠ تن دیگر در انستیتیوت هاى مسلکى و دارالعلوم هاى مرکز و ولایات جذب مى شوند.

موصوف افزودکه ظرفیت مجموعی جذب امسال ١١۶۴٣٢ تن مى باشد و وزارت تحصیلات عالی، به منظور گسترش دسترسی دختران به تحصیلات عالی ۶٨۵٠ سیت در رشته های دارای اولویت برای داوطلبان دختر در امتحان کانکور اختصاص داده است.

وى  در مورد شفافیت در این پروسه گفت که تامین شفافیت و عدالت، موضوع مهم در این آزمون است که برای این امر، هویت و معلومات تمام داوطلبان در دو مرحله توسط سیستم بایومتریک، چک و بررسی می ‌شود و همچنان‌  برای این آزمون؛ امسال ١٢٠ هزار سوال به دو زبان ملی کشور براساس نصاب وزارت معارف تهیه شده است.

وزیر تحصیلات عالى تاکید کرد که آزمون امسال کانکور، در هماهنگى خوب با پوهنتون هاى ولایات، اداره محلى و نهادهاى امنیتى برگزار مى شود، وزارت با قاطعیت تمام از پروسۀ ملى کانکور نظارت و به کوچک ترین برخورد غیرمسئولانه در هیچ حوزه اجازه نخواهدداد.

موصوف علاوه کرد این پروسه که شامل امتحانات کانکور عمومى، کانکوراختصاصى، شبانه و کانکورمتفرقه مى باشد، از نهم ماه حمل آغاز و تا ماه سرطان ادامه خواهد یافت و طى یک تقسیم اوقات دقیق در ٣٨ حوزه اخذ مى شود. این مقام بلند پایه تحصیلات عالى کشور افزود که امتحان کانکور امسال، از ولایات شروع و به مرکز ختم مى شود.

بربنیاد معلومات وزیرتحصیلات عالى، پروسۀ بایومتریک در ولایات غور، نیمروز، لوگر، بادغیس و پنجشیر،  امروز و فردا صورت میگیرد و امتحان  دراین ولایت  در روزهاى پنجشنبه و جمعۀ همین هفته برگزار مى شود؛ همچنان  پروسه بایومتریک در ولایات میدان وردک، کاپیسا، خوست، پکتیکا و نورستان، به تاریخ هاى ١۵ و١۶ ماه حمل آغاز خواهدشد.

او خاطرنشان کرد که بعداز ختم دور اول امتحانات، تقسیم اوقات اخذ امتحان کانکور سایر ولایات نیز با داوطلبان شریک مى گردد.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com