ازبکستان: طالبان اجبار به صلح شوند

0

شوکت میرضیایووف، رییس جمهوری ازبیکستان امروز در نشست تاشکند می‌گوید که گروه طالبان برای صلح با حکومت افغانستان باید مجبور ساخته شوند. به گفته‌ی او امنیت افغانستان، امنیت ازبیکستان و منطقه است و برای ریشه کن کردن تروریسم در منطقه باید از تمام گزینه‌ها، حتا گزینه‌ی زور استفاده شود.

رییس جمهور ازبیکستان می‌گوید، هدف برگزاری این نشست در کنار همکاری‌های منطقه‌یی، جست‌وجوی راه حل صلح‌آمیز برای پایان دادن به جنگ افغانستان است و آنان از روند صلح به رهبری افغانستان حمایت می‌کنند. او وضعیت کنونی افغانستان را نگران کننده خواند و از دیگر کشورهای منطقه و جهان خواست که برای تأمین امنیت و صلح با حکومت افغانستان همکاری کنند.

رییس جمهور ازبیکستان می‌گوید، برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان باید آتش‌بس اعلام شود و روند صلح بدون هیچ سکته‌گی‌یی به پیش برده شود.

شوکت میرضیایوف همکاری پاکستان، ایران، قطر و کشورهای منطقه را ارزنده خوانده می‌گوید، که امروز باید افغانستان را از زاویه‌یی دیگری دید، زوایه‌ی دیدی که ثبات و امنیت افغانستان از آن منظر، ثبات و امنیت منطقه و در نهایت جهان است. به گفته‌ی رییس جمهور ازبیکستان، تنها راه غلبه بر تروریسم و نابودی آن‌ها حمایت از دولت افغانستان است.

رییس جمهور غنی نیز در این نشست فراخوان صلح را یک فرصت استثنایی به گروه‌های مخالف مسلح دولت خوانده و از آنان خواست که به روند صلح بپیوندند.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com