ولسی جرگه خواهان لغو شورای عالی صلح

0

آجندای نشست دیروز مجلس نمایندگان مسأله‌ی صلح و ناامنی بود. شماری از اعضای مجلس در این نشست گفتند، از میان چندین نهاد موازی مرتبط به روند صلح در افغانستان، هیچ‌یک دستاورد قابل ملاحظه‌یی نداشته است. آن‌ها خواستار لغو شورای عالی صلح هستند و می‌گویند، این شورا توانایی تأمین صلح در کشور را ندارد.

جعفر مهدوی، عضو مجلس نمایندگان می‌گوید شورای عالی صلح حکومتی و تابع دستور شخص رییس جمهور است. به‌گفته‌ی وی، کسانی هم که در این شورا کار می‌کنند، خودشان بخشی از معضل‌اند.

شهزاده شاهد، عضو دیگر مجلس اراده‌ی حکومت در تأمین صلح را به پرسش می‌کشد و شورای عالی صلح را مانعی در برابر این روند می‌خواند.

همایون همایون، نایب نخست مجلس نمایندگان که ریاست نشست امروز را به دوش داشت نیز می‌گوید، دفتر شورای عالی صلح تبدیل به دفتر کمپاین انتخاباتی رییس جمهور غنی شده است.

آقای همایون به کمیسیون‌های مجلس و گروه‌های پارلمانی وظیفه سپرد تا هر گروه فردی را برای تهیه‌ی طرح صلح از سوی مجلس نمایندگان معرفی کنند.

نایب نخست مجلس از حکومت نیز خواست تا طرح صلح با طالبان را در اختیار اعضای مجلس نمایندگان قرار بدهد. ما در این رابطه خواستیم دیدگاه شورای عالی صلح را نیز داشته باشیم اما با تلاش‌های مکرر موفق به برقراری تماس نشدیم.

کارکرد شورای عالی صلح پیش از این بارها مورد انتقاد قرار گرفته و فعالان مدنی نیز خواستار لغو این شورا شده‌اند.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com