امیدورای به نشست صلح تاشکند ازبکستان

0

عبدالله عبدالله، رییس اجراییه حکومت وحدت ملی کشور دوشنبه ۶ حمل در نشست شورای وزیران ابراز امیدواری می‌کند تا نشست صلح تاشکند زمینۀ برقراری صلح وثبات را درافغانستان، فراهم سازد.

 او با اشاره به حملات هراس‌افگنانه اخیر درکشور، گفت که هراس‌افگنی به یک پدیدۀ دوامدار درکشور مبدل شده‌است، اما به گفتۀ او وزیران امور داخله و دفاع ملی و نیز رییس امنیت ملی شب و روز می‌کوشند تا به تهدیدهای امنیتی، رسیده‌گی کنند.

پیش از این، سفیر اتحادیۀ اروپا در افغانستان، این نشست را در روند صلح افغانستان بسیار با اهمیت می‌داند و از طالبان خواست که از چنین فرصت‌ها بهره گیرند و با حکومت افغانستان، گفت‌وگو کنند.

او افزود: هیچ شکی نیست که این نشست برای صلح افغانستان یک نشست مهم است و پیشرفتی‌ست که پیشنهادهای صلح حکومت افغانستان را در نشست کابل، دنبال می‌کند. کشورهای منطقه و جهان در نشست تاشکند دیدگاه‌های شان را دربارۀ صلح افغانستان، هماهنگ می‌سازند.

او افزود: دروازه برای گفت‌وگوهای صلح باز است؛ بی‌گمان که در این روند میان دو طرف پرسش‌هایی وجود دارند، اما مهم این است که یک بار این گفت‌وگوها آغاز شوند – کاری که تا هنوز نشده‌است.

در این نشست، در کنار نماینده‌گان اتحادیۀ اروپا، سازمان ملل متحد و وزیران خارجه کشورهای آسیای مرکزی، نماینده‌گان ایالات متحده امریکا، بریتانیا، چین، روسیه، فرانسه، آلمان، ایتالیا، هند، پاکستان، ترکیه، ایران، عربستان سعودی و امارات متحده عرب نیز، شرکت کنند.

قرار است این نشست را رییسجمهور غنی و رییس جمهور ازبیکستان، رهبری کنند و این در واقع نخستین باری‌ست که روند صلح افغانستان از حلقۀ پاکستان، امریکا و کشورهای عرب، بیرون کشیده می‌شود

 

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com