معرفی محمداسحاق رهگذر به حیث والی بلخ

0

منیر فرهاد سخن‌گوی مقام ولایت بلخ امروز (پنج‌شنبه ۲حمل) تأیید می‌کند که محمداسحاق رهگذر امروز از سوی یک هیآت از مرکز در مراسمی به حیث جانشین عطامحمد نور، معرفی خواهد شد.

سخن‌گوی مقام ولایت بلخ می‌گوید که پیش از معرفی آقای رهگذر، قراراست اکرم سامع به جای سید کمال سادات فرمانده پولیس این ولایت، معرفی شود.

آقای رهگذر از فرماندهان نامدار جمعیت اسلامی می باشد که پس از ایجاد اداره موقت به حیث والی این ولایت ایفای وظیفه نموده و تجارب نمایندگی از مردم در مجلس نمایندگان را نیز در کارنامه دارد.

روز گذشته، عطامحمد نور در مراسم تجلیل از نوروز در شهر مزارشریف از حل بسیاری‌از اختلاف‌هایش با حکومت، خبر داد و افزود که پس از چندین‌دور گفت‌وگوهای نفس‌گیر روی چندین مورد، توافق به‌عمل آمده‌است.

او در این باره، گفت: “پس از مشکل به‌وجودآمده میان جمعیت و حکومت وحدتی ملی، تلاش‌هایی برای حل این معضل شکل گرفت و پس‌از چندین مذاکرات نفس‌گیر، روی خواست‌های جمعیت بحث صورت گرفت و در اکثر موارد آن، توافق به‌عمل آمده‌است.”

او افزود: “قراراست عنقریب تفاهم‌نامۀ حکومت با جمعیت اسلامی اعلام و مطابق به جدول زمان‌بندی‌شده به‌پیش برویم و امیدواریم که با این رویکرد تازه، آرامش بیشتر نصیب مردم ما گردد و بتوانیم بیشتر از گذشته با سروسامان‌دادن امور سیاسی، برای انتخابات پیش‌رو تلاش و کار نمایم.”

او از تمکین ریاست‌جمهوری و تیم گفت‌وگو‌کننده برای تقویت همگرایی و احترام به وحدت ملی و حل مشکلات جنرال دوستم، معاون نخست رییس‌جمهور، محمد محقق، معاون ریاست‌ اجراییه و جنرال عبدالرازق، قومندان امنیه ولایت کندهار، ستایش می‌کند.

تنش‏‌ها میان آقای نور و حکومت از آن افزایش یافت که رییس‌جمهور استعفانامۀ نور را از ولایت بلخ تأیید کرد. آقای نور، اما آن‌را نپذیرفت و گفت که این استعفانامه مشروط بود و تا زمانی‌که شرط‌هایش برآورده نشده، از بلخ کنار نخواهد رفت.

تعدیل قانون اساسی، برگزاری انتخابات در زمان معین، تدویر “لویه‌جرگه” و مشخص‌شدن سرنوشت ریاست اجراییه و تضمین سهم جمعیت اسلامی در حکومت وحدت ملی، از شرط‌های اصلی آقای نور استند.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com