حمله افرادی زیر نام داعش به جشن نوروز در کابل

0

انفجاری انتحاری روز چهارشنبه ۲۱ مارس، یکی از جشن‌های برگزار شده به مناسبت نوروز را در کابل پایتخت افغانستان هدف قرار داد در نتیجه حملۀ انتحاری در منطقه کارته سخی شهرکابل، ٢٩ تن کشته شدند و ۵٢ تن دیگر مجروح گردیدند.

حوالی ساعت ١٢ ظهر امروز در مربوطات حوزه سوم امنیتی شهرکابل، سرک پوهنتون، مقابل شفاخانه علی آباد، حملۀ انتحاری رخ داد. نصرت الله رحیمی معاون سخنگوی وزارت امور داخله، به رسانه ها گفت که درین حمله ٢۶ تن کشته شده و ١٨ تن دیگر جراحت برداشته اند. از سوی دیگر؛ وحیدالله مجروح سخنگوی وزارت صحت عامه گفت که درین حادثه تا کنون ٢٩ تن کشته شده و ۵٢ تن دیگر زخم برداشته اند.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان مسلح گفت که این حمله، به طالبان هیج ارتباطی ندارد.

امروز تعداد کثیرى از مردم، در منطقه کارته سخی شهر کابل، برای تجلیل از سال نو خورشیدی، جمع شده بودند. نصرت رحیمی جانشین سخنگوی وزارت کشور افغانستان در این باره گفت:  مهاجم انتحاری خود را میان مردمی منفجر کرد که اکثر آن‌ها نوروز را جشن می‌گرفتند این در حالی است که تدابیر امنیتی در افغانستان پیش از آغاز جشن‌های نوروز تشدید شده بود.

سابقه انفجار در میان اقلیت  ها کشور

پس از حمله‌ی خونین تروریستی بر تظاهرات جنبش روشنایی در دوم اسد سال گذشته، اتهام‌هایی از سوی معترضین علیه حکومت صورت گرفت و احمد بهزاد در نهایت در ۲۵ قوس سال گذشته در مجلس نمایندگان آن را علناً به شورای امنیت ملی (آقای اتمر) و ریاست امنیت ملی (آقای استانکزی) نسبت داد. آقای بهزاد در این نشست گفت که داعش نام مستعار شورای امنیت و امنیت ملی است.

لالی حمیدزی، عضو مجلس نماینده گان در نشست عمومی شنبه، ۴ قوس معصوم استانکزی، رییس امنیت ملی را متهم به حمایت از داعش در افغانستان ساخت و به صورت واضح گفت که آقای استانکزی مسؤول پروژۀ داعش است.

ظاهر قدیر معاون ولسی جرگه ادعا دارد که در میان سران حکومتی، به ویژه حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی رییس جمهور از پروژه داعش در کشور خصوصاً در ننگرهار حمایت می‌کند او می گوید که حلقات بزرگ در حکومت، شورای امنیت ملی و ارگانهای امنیتی از داعش حمایت می کنند.

حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان، ایالات متحده امریکا را به همکاری با داعش در افغانستان متهم کرد و گفت که امریکا به این گروه اجازه داده است تا در افغانستان رشد کند.

اعضای شورای ولایتی و مقام‌های محلی در جوزجان در ۲ قوس گفته اند که دهشت افگنان فرانسه یی و جنگجویان از سایر کشورها با گروه داعش، در کنار فعالیت‌های هراس‌افگنانه، معادن ولسوالی درزآب را استخراج و قاچاق می‌کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز ۱۷ نوامبر در کنفرانس هفتگی خود،  ناتو و آمریکا را به کمک‌های تسلیحاتی و لجستیکی به گروه تروریستی داعش در افغانستان متهم کرد. ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان به افراد وابسته به داعش کمک تسلیحاتی می‌کنند.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com