هشدار تند سیاست‌مداران به گلبدین حکمتیار

0

رییس اجرایی حکومت که در مراسم یادبود از هفتمین سالیاد مولانا عبدالرحمان سیدخیلی، فرمانده پیشین ولایت کندز سخن میزد از آنان خواست که برای ایجاد وحدت میان مردم تلاش کنند.

آقای عبدالله گفت:از همه آنهای که به روند صلح پیوسته اند توقع ما این است که در رفتار و گفتار شان متوجه وحدت مردم افغانستان باشند، به فکر یک پارچه گی مردم افغانستان باشند تا اینکه خدای ناخواسته به فکر تفرقه در بین مردم افغانستان.

در همین حال، محمد یونس قانونی معاون پیشین ریاست جمهوری و از اعضای رهبری حزب جمعیت اسلامی نیز گفت: که طرح واگذاری بخش های از کشور به عنوان مناطق امن به مخالفان یک توطعه است و عملی شدن آن به معنی تجزیه افغانستان است.

آقای قانونی گفت:طرحی به عنوان مناطق امن برای مخالفان توطعه بزرگ است، اگر یک گوشه آن به کسی به بهانه های گوناگون سپرده شود این به معنای تجزیه افغانستان و موفقیت توطعه است که دشمنان افغانستان سالها خواهان آن هستند.

در این مراسم اقبال صافی، نماینده مردم کاپیسا در مجلس نمایندگان اظهار داشت:این طرح، طرح بیرونی است، کسی که می خواهد عملی کند به بیرون کار می کند، به نفع مردم کشور نیست. ما غیر از اینکه استقبال نمی کنیم در برابر آن ایستاده خواهیم شد.

پیش از این، گلبدین حکتیار رهبر حزب اسلامی به نیویارک تایمز گفته بود که حکومت برخی مناطق را به صورت خودمختار محلی در شماری از ولایات در اختیار طالبان قرار دهد.

آقای حکمتیار تاکید نموده بود که این طرح را با رییس جمهور غنی شریک ساخته و رییس جمهور این طرح را پذیرفته است.

همزمان با این، نگرانی های از تلاش حکومت برای تمدید کارش پس از پایان سال پنجم نیز مطرح می شود.

عمر داووزی، وزیر پیشین وزارت امور داخله و عضو ارشد شورای حراست و ثبات افغانستان در این نشست اظهار داشت:حکومتی که به مشکل مردم آنرا برای پنج سال پذیرفته، از پنج سال اضافه تر به یک بهانه و دیگر بهانه بنشیند، یک روزهم نمی گذاریم که غیر قانونی حکومت شان را دادمه دهند.

الماس زاهد، مشاور رییس جمهور غنی خطاب به اشتراک کنندگان گفت:در انتخابات بعدی هم، یک مشت واحد باشید و به یک فکر قوی، حکومت های که تا امروز ساخته شده اند از برکت خون شهدای شما است.

همچنان این در حالی است که محمد اسماعیل خان، روز گذشته در مراسم یادبود از سی و نهمین سالگرد قیام مردمی ۲۴ حوت در هرات خواستار کناره گیری رهبران حکومت وحدت ملی از قدرت و تشکیل حکومت موقت شد.

محمد اسماعیل خان رهبر پیشین جهاد در هرات تاکید کرد؛ انتخاباتی که از سوی حکومت کنونی برگزار شود؛ به دلیل احتمال تقلب های گسترده قابل قبول نیست.

او همچنان از جامعه جهانی خواست از رهبران حکومت پشتیبانی نکنند و مجاهدان را کنار نزنند؛ در غیر آن سرنوشت آنها بدتر از شوروی سابق خواهد شد.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com