کاهش خبرنگاران زن در افغانستان

0

در شانزده سال گذشته صدها خبرنگار زن در رسانه‌های افغانستان به فعالیت آغاز کردند. حمایت‌های قانونی و فضای باز رسانه‌ای سبب شد تا زنان نیز به فعالیت‌های رسانه‌ای رو آورند. ولی حالا نهادهای مدافع خبرنگاران می‌گویند که حضور زنان خبرنگار در حال کاهش است.

بربنیاد این سروی، بیشترین خبرنگاران زن در ولایات کابل، بلخ و هرات حضور دارند و در تعدادی از ولایات حضور آنان کمرنگ است. اما در پنج ولایت شامل نورستان، کنر، پکتیکا، زابل و ارزگان هیچ خبرنگار زن فعالیت ندارد.

فریده نیکزاد، مسوول این مرکز گفت که دلایل عمده کاهش شمار خبرنگاران زن ناامنی، سنت‌های ناپسند اجتماعی و عدم دسترسی به اطلاعات است: در خوست یا در غور تنها غیرحضوری مقالات و گزارش‌های شان را از طریق فلش یا میموری برای رسانه‌ها می‌فرستند در حالی که خودشان حضور ندارند.

مسوولان مرکز حمایت از زنان ژورنالیست گفتند که در سراسر این کشور کم و بیش یک هزار و ۶۹۴ زن در رسانه‌ها کار می‌کنند که از این میان، ۷۶۴ تن آنان، مسلکی اند

این سروی براساس مصاحبه با مسوولان ۳۲۵ رسانه شامل ۸۰ تلویزیون، ۱۵۹ رادیو، چهار آژانس خبری و ۷۹ نشریه چاپی در ۳۴ ولایت افغانستان، انجام یافته است که بربنیاد آن، شمار خبرنگاران زن در سال جاری نسبت به سال گذشته، کاهش یافته است.

چالش‌ها در برابر خبرنگاران زن تنها در جامعه و خانواده محدود نیست. این سروی نشان می‌دهد که خبرنگاران زن در داخل دفاتر رسانه‌ای نیز با مشکلاتی روبرو اند.

سروی نشان می‌دهد که زنان در دفترهای کار شان احساس امنیت نمی‌کنند و امتیازات برابر با مردان ندارند

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com