عطا محمد نور در حال اماده سازی مظاهره سراسری ضد ارگ

0

به گزارش زرنج نیوز: عطامحمد نور والی بلخ روز گذشته در جمع هواداران خود با اشاره به ملاقات های پیوسته مردمی طی ۵۵ روز گذشته از پایان این دیدارها خبر داد و از طرح جدید خود برای مقابله با انحصارطلبان پرده برداشت.

عطا محمد نور در نشست اخیر در جمع هوادارانش گفته است،مردم افغانستان دیگر تحمل بی قانونی ثروت اندوزان و تشنگان قدرت را ندارند و این بار در کنار ملت در برابر آن ها استوار می ایستند.

وی فاز جدید مبارزات مسالمت آمیز و مدنی مردم را در دو مرحله چنین بیان کرد

۱) یک راهپیمایی بزرگ و ملی که در تاریخ تکرار نشده باشد. به صورت هماهنگ در ۱۵ ولایت به شمول پایتخت، یک راهپیمایی بزرگ و ملی را راه می اندازیم که این تعیین کننده سرنوشت ملت افغانستان بوده باشد و پای ارگ نشینان کابل را سست کند.

۲): در روز راهپیمایی و همزمان با این خیزش سراسری، ۹ ولایت از شمال و ولایات اطراف کابل با بیش از ده هزار وسایط نقلیه، همه ما به سمت کابل می رویم. البته با تدبیر و برنامه که هیچ وطن فروش و خائنی در برابر ما ناامنی خلق نتوانند.

او در ادامه افزود: این خیزش در تاریخ افغانستان و در تاریخ ولایات و کابل ماندگار و بی نظیر خواهد بود.

عطامحمد نور، حدود یک‌ماه  پیش از مقام ولایت بلخ توسط رییس جمهور کنار زده شد و انجنیر داود نیز به عنوان والی جدید این ولایت معرفی شد، اما تاکنون آقای نور اعلام کرده از کرسی مقام ولایت بلخ کنار نخواهد رفت. وی می گوید در صورتی‌که مذاکرات جمعیت و ارگ به نتیجۀ نرسد، هیچ قدرتی توان برکناری‌اش را ندارد و تا پایان عمر حکومت وحدت ملی به کارش ادامه می‌دهد.

جریانات حذف متنفذین جهادی با اتهام به جنرال دوستم معاون اول ریاست جمهوری بعد از نشر نقدهای موصوف از رییس جمهور غنی و اتهامات محمد آصف مهمند عضو سابق شورای ولایتی بلخ و از حامیان حکمتیار بالای عطا محمد نور بعد از انتقادات استاد عطاء از حکومت وحدت ملی آغاز شد.

همچنین اتهامات و برکناری احمد ضیا مسعود و برکناری وی از پست نماینده فوق‌العاده رئیس جمهوری در  امور اصلاحات و حکومت‌داری خوب که به گمان آگاهان سیاسی یک روند حذف اقلیت های قومی و احزاب سیاسی مخالف از مناصب سیاسی در کشور در جریان است .

مسعود ترشتوال سخنگوی شورای حراست و ثبات افغانستان با انتقاد از سیاست حذفی حکومت هشدار داد عمر نظام شاهی در افغانستان کوتاه است و اشرف‌غنی نظام جمهوری را با شاهی اشتباه نگیرد.

رحمت‌الله نبیل ریاست سابق امنیت ملی و از پایگذاران حزب محور مردم افغانستان از منتقدان رییس جمهور غنی نیز در حال حاضر در امریکا به سر می‌برد و مانند جنرال دوستم معاون اول رئیس جمهور افغانستان اجازه بازگشت به افغانستان را ندارد.

شماری از آگاهان سیاسی و مقام های پیشیین حکومت افغانستان با اشاره به شیوه مدیریت مسایل کشوری از سوی رییس جمهور اشرف غنی میگویند که این عملکرد وی نشان دهنده بی اعتمادی رییس جمهور به دیگران و انحصار قدرت در ارگ است. رییس جمهور غنی افزون بر نشست کابینه و شورای امنیت ملی هفت شورای عالی و یک کمیسیون را نیز خودش رهبری می کند.

هشدار سفیر سابق امریکا به استفاده از قوای خارجی ضد عطا محمد نور

زلمی خلیل زاد سفیر پیشین امریکا در افغانستان ، به عطا محمد نور هشدار داده گفت: صبر و حوصله حکومت و شریکان خارجی افغانستان در برابر وی زیاد نخواهد بود و جهانیان اجازه دوام تنش ها را نمی دهند. وی افزود: صبر و حوصله هم از خود اندازه دارد.

وی بیان داشت: فکر نکنم که ضرورت شود که نیروهای جهانی فیصله رییس جمهور را به زور بالای نور بقبولانند.

حمایت سفیر امریکا از اشرف غنی در برابر استاد عطاء

جان بس سفیر جدید امریکا در یک نشست در کابل، در مورد جنجال به میان آمده میان ارگ ریاست جمهوری بر سر تغییر رهبری بلخ صحبت کرده بود. وی گفت: محمد اشرف غنی به عنوان فرد اول کشور است و این مسئله شامل صلاحیت رئیس جمهور برای تغییر و تبدیل مقام ها در ولایات نیز می شود.

یک منبع آگاه ناشناس در ارگ ریاست جمهوری در یک تماس گفت رییس جمهور غنی طی صحبت تلیفونی در ۲۶ جدی سال جاری با معاون دونالد ترمپ رییس جمهور آمریکا خواستار کمک قوات نظامی آمریکا در برابر عطا محمد نور والی بلخ شد.

رییس جمهور غنی انتظار دارد در تنش بین ریاست جمهوری و عطا محمد نور بر سر مقام ولایت بلخ، حکومت امریکا و قوای نظامی این کشور جانب ارگ را گرفته و در صورت ضرورت صلاحیت استفاده از قوای هوایی و بحری آمریکا ضد عطا محمد نور را در اختیار ارگ قرار دهد.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com