اعمار نخستین بندر خشکۀ معیاری در ولایت نیمروز

0

مسؤولان وزارت ترانسپورت می‌گویند که با ایجاد نخستین بندر خشکۀ معیاری در نیمروز، گذشته از سهولت‌ها در روند طی مراحل کالاهای بازرگانی درغرب کشور، زمینه‌ها برای کارگیری از راه لاجورد نیز، فراهم خواهد شد.

وزارت ترانسپورت می‌گوید که عملی‌سازی طرح ایجاد بندرهای خشکه در کشور، از نیمروز و آقینه که راه‌های چابهار و لاجور به آن‌ها منتهی می‌شوند، آغاز خواهند شد. فوزیه احسانی، معین وزارت ترانسپورت، می‌گوید: ما نخستین بندر معیاری خشکه را نیمروز بربنیاد یک پروژۀ واحد میان نهادهای گونه‌گون دولتی ایجاد می‌کنیم و در این پروژه بندر کنونی نیمروز و بندر آقینه شامل اند.

درهمین‌حال، اتاق تجارت و صنایع بین‌المللی، عملی‌شدن این طرح را در پیشرفت و گسترش بازرگانی فرامرزی کشور، سودمند می‌داند. مسؤولان این اتاق در کابل می‌گویند که با درنظرداشت عضویت افغانستان در سازمان تجارت جهانی و بازشدن راه‌های حمل‌ونقل جهانی به‌روی افغانستان، کشور باید از بندرهای معیاری و خدمات معیاری بندری، برخوردار باشد.

عبدالقدیر بهمن، رییس هیئت عامل اتاق تجارت و صنایع بین‌المللی در کابل، می‌گوید: این پروژه برای بهبود بازرگان کشور در منطقه سودمند خواهد بود و باید حمایت شود ازسوی دونرها برای کمک به ایجاد بندرهای خشکه در کشور.

به‌کارگیری از تجهیزات برقی برای طی مراحل گمرکی کالاها، ساده‌سازی سیستم‌های حمل‌ونقل و وجود سردخانه‌ها و تأسیسات معیاری بندری، از ویژه‌گی‌های این بندرها به‌شمارمی‌روند.

پس از بروز  تیره‌گی های سیاسی، بلندبردن تعرفه‌های گمرکی و بستن مرز تورخم به روی اموال تجاری افغانستان از سوی دولت پاکستان، حکومت افغانستان بنا بر درخواست مسوولان اتاق‌های تجارت افغانستان  در برابر عمل پاکستانی‌ها  تصمیم مشابه را اعلام کرد. براساس این تصمیم حکومت افغانستان راه‌های بدیل را از جمله دهلیز هوایی با هند، بندر چابهار، و موارد دیگری را  نیز جستجو کرد.

شماری از بازرگانان با درنظرداشت مشکلات در راه‌های پاکستان می‌گویند که احتمال دارد در درازمدت بندر چابهارمهم‌ترین راه واردات و صادرات کالاها از مسیر ولایت نیمروز و هرات برای افغانستان و منطقه باشد. ازسویی‌هم، هرچند بندر چابهار یک بندر جدید است و کمبودهایی دارد، این بندر در منطقه آزاد چابهار واقع است از همین‌رو، ایران و هند تلاش دارند که برای رونق‌دادن این بندر امتیازهای بیشتری را در اختیار بازرگانان افغانستان قرار دهند.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com