واکنش ها به حمایت حکمتیار از عملیات های انتحاری در کشور

0

شماری از عالمان دینی و مردم در پیوند به اظهارات اخیر گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی واکنش نشان داده اند.

آنان در پیوند به اظهارات اخیر آقای حکمتیار که گویا عملیات استشهادی وجود دارد وآن مقدس است می گویند که در جامعه امروز تفاوت بارز میان حمله انتحاری و روحیه ی شهادت طالبی وجود دارد.

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی در گفتگوی ویژه با آریانانیوز حملات انتحاری را شبیه عملیات استشهادی دانست و افزود که این گونه عملیات یک وظیفه مقدس در اسلام میباشد. رهبر حزب اسلامی در این مورد تصریح کرد: عملیات استشهادی یعنی عملیات که کشته شدن آن درین عملیات صد در صد یقینی است ولی بر اهداف مقدسی است قطعا ما ازین حمایت میکنیم.

زمانی حکمتیار به داعش بیعت کرده بود. پیش از پیوستن حکمتیار به پروسه صلح چندین حمله انتحاری از سوی هواداران این گروه در افغانستان انجام شده بود.

گزارشها نشان میدهد که ماه جنوری ۲۰۱۸  در ١۵۴ حمله ١١٩٩ تن کشته شده و ٨۴۵ تن دیگر زخم برداشته اند. در ماه جنوری سال۲۰۱۷ میلادی ۷۰۴تن کشته شده و ۵۶۳ تن دیگر زخم برداشته بودند. این احصائیه نشان می دهد که در جنوری سال۲۰۱۸ میلادی، تلفات و جراحات ۶۱درصد افزایش یافته است.

از جمله این حملات؛ مرگبارترین آن، حملۀ انتحارى توسط امبولانس بتاریخ ٢٧ ماه جنورى بوده که در چهارراهى صدارت در مربوطات حوزه دوم امنیتى صورت گرفت. به اساس معلومات وزارت داخله، در این حمله ١٠٣ تن کشته شده و ٢٣۵ تن دیگر شان مجروح میباشند که اکثریت شان افراد ملکى هستند.

کابل همچنان بتاریخ ٢٢ همین ماه نیز شاهد حمله گروهى بر هوتل کانتیننتال بوده است که به شمول ١۵ خارجى ٢۵ تن در آن کشته و ١۶ تن دیگر مجروح شدند. مسوولیت این حملات را طالبان مسلح به عهده گرفته اند.

شمس رحمان فروتن یکی از عالمان دینی می گوید: عملیات استشهادی رفتن به میدان جنگ با لباس جنگ سلاح و زره است که نباید در آن به مردم بی گناه آسیب برسد و تفاوت میان انتحاری و استشهادی وجود دارد که بسیاری معنی آن را نمی داند.

حملات انتحاری که بار های بار به هدف کشتن ده ها نظامی افغان انجام شده و شمار غیرنظامیان نیز در آن قربانی می شوند. این اعمال چی گونه توجیه می شود.

نصرت رحیمی، معاون سخنگوی وزارت داخله گفت: هر عملی که سبب اذیت مردم شود و یا سبب مرگ مردم شود بر خلاف قوانین است و این یک عمل وحشایانه است. حمله انتحاری برای مردم یک عمل کشنده است که مخالفان مسلح دولت افغانستان با این عملکرد شان بر چهره کشور زخم های بزرگی زده اند.

در همین حال، شماری از باشنده های ولایت تخار و هلمند می گویند که کشتن مردم بی گناه گناه کبیره بوده و هیچ کسی حق ندارد که آن را یک عمل نیک بخواند. این در حالیست که در آخرین حمله انتحاری در کابل ۱۰۳ تن جان باختند و ۲۳۷ تن دیگر زخم برداشتند؛ بیشتر این قربانیان غیرنظامیان بودند.

اعلامیه مطبوعاتی جامعه روشنفکران دینی افغانستان در پیوند به مصاحبه اخیر گلبدین حکمتیار

نخست این که جامعه روشنفکران دینی افغانستان این صحبت را محرک افزایش خشونت درکشور دانسته، اعلام می‌دارد که علمای کشورسعودی‌، نشست علمای اسلامی در ترکیه و حتا عالمان دین در پاکستان که مؤلد حملات انتحاری است، این گونه حملات را غیر شرعی خواندند واعلام داشتند که هیچ دلیلی و مبرر شرعی مبنی برجواز آن وجود ندارد.

ثانیاً قتل مؤمن بدون حکم دادگاه شرعی به هیچ وجه جواز ندارد‌، حملات انتحاری که در افغانستان انجام می‌شود ولوبه دستور آقای حکمتیار صورت گرفته باشد، عمل غیر شرعی بوده و به یقین مورد بازخواست الهی قرار خواهد گرفت.

عملیه استشهادی تنها منجر به قتل حمله کننده نبوده، تنها درحمله چهار راهی صدارت ۱۰۵ مسلمان بیگناه شهید شده است.

امرالله صالح، رئیس پیشین استخبارات کشور و رهبر روند سبز به تازگی ادعا کرده است که گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی با زندانیان داعش ارتباط دارد و تلاش میکند تا زندانیان این گروه را از قید حکومت افغانستان آزاد کند.

آقای صالح در صفحه تویتر اش نوشته است: حکومت افغانستان بیش از ۲۰ مضنون داعش را تحت بازداشت دارد و تمام آنها با حکمتیار رابطه دارند.

رهبر حزب اسلامی افغانستان در پیامی به مناسبت عید فطر سال ۱۳۹۲ به هزاره‌ها هشدار داده بود که آنروز فرا خواهد رسید که مردم مظلوم افغانستان برای احقاق حقوق غصب شده شان کمر ببندند و در آن زمان در هیچ گوشه کشور پناه‌گاهی برای خود نخواهند یافت.

گلبدین حکمتیار از سوی نهادهای حقوق بشری و فعالان مدنی متهم به دست داشتن در کشتار غیرنظامیان در جنگ‌های داخلی افغانستان است که آقای حکمتیار مسئولیت برخی از فاحش‌ترین فجایع جنگ از جمله موشک‌پرانی ماه اگست سال ۱۹۹۲را به‌دوش داشته است.

به اساس گزارش کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، در این موشک‌پرانی حداقل ۱۰۰۰ تن کشته و ۸۰۰۰ دیگر زخمی شدند.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com