مسدود بودن مرزهای پاکستان به‎روی کالاهای افغانستان

0

نزدیک به یک ماه می شود که پاکستان گذرگاه های تورخم و سپین بولدک را به بهانه های گوناگون به روی صادرات افغانستان بسته است. اتاق تجارت و صنایع می گوید که اکنون، ده ها لاری با کالاهای صادراتی به ویژه میوه های تازه و خشک و نیز پنبه کشور، در گذرگاه های تورخم و سپین بولدک متوقف استند.

مسؤولان این اتاق می گویند که توقف این موترها، به بازرگانان کشور زیان می زند.

پاکستان هر چند مدت برای اغراض سیاسی و فشار بالای حکومت افغانستان راه ترانزیتی بندر تورخم را مسدود میکند و از این جهت تا حال به اموال تجار افغان خسارات فراوانی وارده کرده که این موضوع باعث بحث های در میان مردم و حکومت برای صادرات و واردات از سایر بنادر و گمرکات کشور به عنوان بدیل بندر کراچی پاکستان شده است.

صیام پسرلی، سخن گوی این اتاق بیان داشت: اکنون ما دیگر هیچ اعتماد به وعده های حکومت پاکستان و افغانستان نداریم، چون بارها گفتند که مشکلات حل خواهند شد، اما نشد

از سویی هم، مسؤولان وزارت تجارت و صنایع می گویند که پاکستان همواره در برابر کالاهای ترانزیتی و بازرگانی افغانستان مشکل تراشی می کند، در حالی که کالاهای صادراتی پاکستان به افغانستان و آسیای میانه بدون مشکل وارد می شوند.

پیش از این، شماری از بازرگانان با نگرانی از چالش های موجود فرا راه صادرات کشور از راه پاکستان، از حکومت خواسته اند که برای حل بنیادی مشکلات بازرگانی و ترانزیتی با پاکستان، دست بکار شود.

پس از بروز  تیره‌گی های سیاسی، بلندبردن تعرفه‌های گمرکی و بستن مرز تورخم به روی اموال تجاری افغانستان از سوی دولت پاکستان، حکومت افغانستان بنا بر درخواست مسوولان اتاق‌های تجارت افغانستان  در برابر عمل پاکستانی‌ها  تصمیم مشابه را اعلام کرد. براساس این تصمیم حکومت افغانستان راه‌های بدیل را از جمله دهلیز هوایی با هند، بندر چابهار، و موارد دیگری را  نیز جستجو کرد.

شماری از بازرگانان با درنظرداشت مشکلات در راه‌های پاکستان می‌گویند که احتمال دارد در درازمدت بندر چابهارمهم‌ترین راه واردات و صادرات کالاها برای افغانستان و منطقه باشد. ازسویی‌هم، هرچند بندر چابهار یک بندر جدید است و کمبودهایی دارد، این بندر در منطقه آزاد چابهار واقع است از همین‌رو، ایران و هند تلاش دارند که برای رونق‌دادن این بندر امتیازهای بیشتری را در اختیار بازرگانان افغانستان قرار دهند.

 

درهمین حال  محمد اشرف غنی، رئیس جمهوراسلامی افغانستان با صدور فرمانی اعلام کرده است که دیگر لاری‌های باربری کشور پاکستان، اجازۀ ورود به خاک کشور را ندارند.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com