مظاهره علیه حکومت پاکستان در ولایت های بلخ، ننگرهار و کنر

0

صدها تن از باشندگان بلخ در برابر دفتر شورای ولایتی گردهم آمده و در پشتی‌بانی از پشتون‌های پاکستان شعار سر دادند. راه‌پیمایان بر وحدت میان اقوام دو سوی خط مرزی دیورند تأکید کردند.

باشندگان ولایت‌های ننگرهار و کنر نیز با راه‌اندازی یک گردهمایی‌های جداگانه حمایت‌شان را از تظاهرات پشتون‌های پاکستان ابراز کردند.

پس از کشته‌شدن یک جوان در شهر کراچی پاکستان از سوی پولیس آن کشور، نزدیک به یازده روز پیش ده‌ها پشتون دست به اعتراض زدند و گسترۀ این اعتراضات به اسلام‌آباد، پایتخت پاکستان رسید.

افراسیاب ختک، فعال سیاسی پشتونخوا و عضو مرکزی حزب عوامی نشنل می گوید که این تظاهرات در واکنش به ظلم و ستم بالای پشتونها و اعتزاض به منزوی کردن این قوم در پاکستان می باشد.

وی امروز۱۷دلو در گفتگو خاطر نشان کرد که تمام پشتونهای منطقه به خصوص باشندگان مناطق قبایلی، قربانی این ظلم و ستم هستند. ختک گفت: پشتونهای مناطق قبایلی اکنون نیز تحت قانون سیاه انگلیس زندگی می کنند و به آنها هیچ نوع حقوقی داده نشده است.

به گفتۀ وی، پاکستان در چند دهۀ گذشته قبایل را به سازمان های منطقه و بین المللی واگذار کرده بود؛ کسانی که هزاران بزرگ قبایلی را کشتند. ختک افزود پس از این که اردوی پاکستان جنگ را با گروهای تروریستی آغاز کرد، در آن بار دیگر پشتونها سرکوب شدند، کشته شدند، بی خانه و آواره شدند.

به گفتۀ فعال سیاسی، باشندگان مناطق قبایلی به سبب عملیات اردو و تروریست ها آواره شدند و سپس در کراچی و دیگر شهرها قربانی ظلم و ستم پولیس شدند که قتل نقیب الله، جوان پشتون نمونه آشکار آن می باشد. به گفته وی، حکومت پاکستان می گوید که ۵۵هزار تن از اتباعش در مبارزه جاری با تروریزم کشته شده اند که ۹۵درصد آن پشتون ها در مناطق قبایلی می باشند.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com