ریاست جمهوری در شورای عالی صلح: چندین کنفرانس جهانی در مورد صلح افغانستان برگزار می شود

0

رئیس جمهور، از تشدید تلاش ها برای سرکوب گروه های تروریستی در کشور خبر می دهد و می گوید همزمان بخاطر اجماع منطقه یی و حمایت از افغانستان، نشست هایی در ازبکستان، اندونیزیا و خلیج  برگزار خواهد شد.

محمد اشرف غنی امروز در نشست شورای عالی صلح که در کابل برگزار شده بود، با اشاره به حمله های تروریستی اخیر در کشور به ویژه حمله انتحاری مرگبار طالبان در چهار راهی صدارت کابل گفت که عاملان این حمله نشان دادند که صلح پذیر نیستند و دروازه صلح برای آنها باز نیست.

وی ضمن تشبیه این رویداد به حمله ۱۱ سپتامبر در امریکا، به طالبان هشدار داد و گفت که اعضای این گروه هیچ راه گریزی نخواهد داشت و به هر سوراخی که بروند، بیرون کشیده خواهد شد. در این حمله که روز ۷ دلو توسط امبولانس صورت گرفت، ۱۰۳ تن کشته و ۲۳۵ تن دیگر زخمی شدند که بیشتر آنها غیر نظامی بودند.

رئیس جمهور درعین حال به صورت غیر مستقیم پاکستان را عامل این حمله خواند و گفت:شدت این حمله به علت ناکامی ما نیست، دلیل این است که پروژه آنها (پاکستان) خراب می‎شود وقتی امید صلح ریشه می گیرد آن ها منافع خود را به خطر می بینند.

محمد اشرف غنی افزود آن عده از طالبان که به جنگ و کشتار مردم ادامه می دهند، دیگر عضو جامعه افغانستان نیستند و آنان با انجام حمله اخیر کابل مسیر خود را روشن ساختند.

با وصف این، رئیس جمهور افزود که صلح خواست مردم افغانستان است و دروازه گفتگوهای صلح به روی طالبانی که از جنگ دست می کشند، باز است و اکنون زمان آن رسیده است که طالبان و حامیان آنها تصمیم بگیرند. محمد اشرف غنی رئیس جمهور خاطر نشان کرد که برای پیشبرد روند صلح ابتدا چارچوب و معیارهای صلح به شکل واضح مشخص شوند.

رئیس جمهور با اشاره به تلاش های دیپلماتیک افغانستان در سطح جهان گفت که قرار است بعد از کنفرانس بین المللی پروسه کابل  (۹ حوت ۱۳۹۶) نشستی بخاطر اجماع منطقه یی در مورد مسئله افغانستان در شهر تاشکند ازبکستان، کنفرانس اندونیزیا با حضور علمای دینی دو کشور، و نشستی با جلب حمایت اقتصادی و مسئله مهاجرین در یکی از کشورهای خلیج برگزار شود.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com