تبعید اعلام نشده رحمت الله نبیل رهبر حزب محور مردم

0

رحمت الله نبیل رئیس پیشین امنیت ملی و رهبر حزب محور مردم افغانستان که به جمع احزاب اپوزیسیون دولت پیوسته بود، پیش از سفرش به امریکا از انجام سفرهای خارجی ممنوع شده بود، اما پس از فشارهای سیاسی احزاب اپوزیسیون، دولت افغانستان ممنوعیت سفرهای خارجی رحمت الله نبیل را برداشته بود.

رحمت‌الله نبیل در حال حاضر در امریکا به سر می‌برد و احتمالا مانند جنرال دوستم معاون اول رئیس جمهور افغانستان اجازه بازگشت به افغانستان را ندارد. همچنین شایعاتی نیز وجود دارد، که در پی فشارهای دولت افغانستان نبیل در خواست پناهندگی سیاسی  درامریکا داده است.

رحمت‌الله نبیل رئیس حزب محور مردم افغانستان اعلام کرد بود معصوم استانکزی رئیس اداره امنیت ملی افغانستان تهدید کرده که در صورت عدم کاهش فعالیت حزب محور مردم افغانستان علیه وی پرونده‌سازی خواهد کرد.

در پیام ریاست امنیت ملی افغانستان به نبیل آمده است فعالیت‌های حزب محور مردم افغانستان را کاهش دهید در غیر این صورت به دلیل افشاسازی مدارکی درباره سازمان اطلاعاتی پاکستان (آی.اس.آی) که سال گذشته توسط شما از طریق رسانه‌ها صورت گرفت برای‌ شما پرونده‌سازی می‌کنیم.

رحمت‌الله نبیل رئیس سابق امنیت ملی افغانستان سال گذشته در صفحه فیسبوک خود ۶ سند اطلاعاتی را افشا کرد که حمایت سازمان اطلاعات ارتش پاکستان از گروه‌های تروریستی را نشان می‌داد.

پس از حمله‌ی خونین تروریستی بر تظاهرات جنبش روشنایی در دوم اسد سال گذشته، اتهام‌هایی از سوی معترضین علیه حکومت صورت گرفت و احمد بهزاد در نهایت در ۲۵ قوس سال گذشته در مجلس نمایندگان آن را علناً به شورای امنیت ملی (آقای اتمر) و ریاست امنیت ملی (آقای استانکزی) نسبت داد. آقای بهزاد در این نشست گفت که داعش نام مستعار شورای امنیت و امنیت ملی است.

روزنامه ۸ صبح در مورخ ۱۴ میزان ۱۳۹۴ در مورد معصوم استانکزی ریاست اداره امنیت ملی نوشت: او زمانی رییس دبیرخانه‌ی شورای عالی صلح بود. ایشان در آن زمان، کانال تماسی با شورای کویته گشودند و از راه همین کانال، یک تروریست انتحاری به اسم قاصد صلح به کابل آمد و برهان الدین ربانی رییس پیشین شورای عالی صلح و رهبر فقید حزب جمعیت اسلامی را ترور کرد.

این در حالیست، که پیش از این دولت وحدت ملی مانع سفر عطا محمد نور والی پیشین بلخ به نشست کندهار شده و حالا پس از تبعید جنرال دوستم به ترکیه و نگذاشتن فرود آمدن هواپیمای حامل او در میدان هوایی بلخ، دولت افغانستان از بازگشت رئیس پیشین امنیت ملی و رهبر حزب محور ائتلاف مردم افغانستان نیز که به امریکا سفر کرده بود، جلوگیری کرده است.

یادآوری می کنیم، که حزب محور مردم افغانستان سال گذشته به عنوان اپوزیسیون دولت افغانستان اعلام موجودیت کرد.

در این حزب افرادی چون رنگین دادفر اسپنتا وزیر خارجه و مشاور سابق امنیت ملی، شکیبا هاشمی نماینده مردم کندهار، داوود علی نجفی وزیر سابق دولت، جعفر مهدوی نماینده ولسی جرگه، امیر محمد آخوندزاده والی سابق نیمروز، تمیم نورستانی والی سابق نورستان و میرزا محمد یارمند معاون اداری سابق وزارت داخله از چهره‌های سرشناسی هستند که در حزب محور مردم افغانستان با محوریت رحمت‌الله نبیل حضور دارند.

مسعود ترشتوال سخنگوی شورای حراست و ثبات افغانستان با انتقاد از سیاست حذفی حکومت هشدار داد عمر نظام شاهی در افغانستان کوتاه است و اشرف‌غنی نظام جمهوری را با شاهی اشتباه نگیرد.

شماری از آگاهان سیاسی و مقام های پیشیین حکومت افغانستان با اشاره به شیوه مدیریت مسایل کشوری از سوی رییس جمهور اشرف غنی میگویند که این عملکرد وی نشان دهنده بی اعتمادی رییس جمهور به دیگران و انحصار قدرت در ارگ است. رییس جمهور غنی افزون بر نشست کابینه و شورای امنیت ملی هفت شورای عالی و یک کمیسیون را نیز خودش رهبری می کند.

آگاهان سیاسی و مقام های پیشین حکومت این کار رییس جمهور را انحصار قدرت در کاخ ریاست جمهوری و نیز بی اعتمادی رئیس جمهور به دیگران میدانند.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com