مظاهره بر ضد پاکستان در کابل

0

شماری از شهروندان کابل، به حمایت پاکستان از گروه‌های تروریستی اعتراض کرده‌اند. تظاهر کننده ها در برابر سفارت پاکستان در کابل گرد آمده و بر علیه سیاست‌های پاکستان در حمایت از گروه‌های تروریستی شعار سر می‌دهند.

در میان شعارهای این معترضان جملاتی چون همسایه همسایه، پشتیبان توطئه‌»، «پاکستان پاکستان پدر تروریستان» و همچنان «همسایۀ دغل‌کار، مرگت باد مرگت باد» به چشم می‌خورد.

تظاهرکننده‌ها انتظار دارند که شهروندان کابل از دیگر گوشه‌های این شعر نیز به این گردهمایی بپیوندند.

شماری از رهبران جهادی و احزاب سیاسی، حکومت را به بی کفایتی در تأمین امنیت متهم می سازند. این احزاب و رهبران جهادی می گویند، کسانی در درون دستگاه های دولت در هماهنگی با هراس افگنان، این حمله را سازماندهی و انجام داده اند.

محمداکبری، رهبر پیشین جهادی در این باره می گوید: رویداد این را برملا ساخت که حکومت ضعیف است، ناتوان است، بی کفایت است. چنان که آن جا شهروندان خارجی بودند این ضعف به کشور های دیگر برملا شد.

قربانیان ۳۰ روز گذشته در حمله های انتحاری و انفجاری در کشور:

– ۲۸ دسامبر ۴۱ جان نفر باخته

– ۳۱ دسامبر ۱۸ نفر جان باخته

– ۴ جنوری ۱۱ نفر جان باخته

– ۲۰ جنوری ۴۰ تن جان باخته

– ۲۴ جنوری ۶ نفر جان باخته

– ۲۷ جنوری ۱۲۰ تن جان باخته

زنان و کودکان نیز در میان زخمیان این رویداد استند.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان، رئیس امنیت ملی و وزیر امور داخله را همراه به اسناد و شواهد در مورد حملات اخیر کابل به اسلام آباد فرستاده اند. یک منبع معتبر ۱۱دلو  گفت که معصوم ستانکزی رئیس امنیت ملی و ویس احمد برمک وزیر امور داخله، صبح امروز کابل را به قصد اسلام آباد ترک کرد.

منبع گفته است که آنها اسناد و شواهد را نیز همراه شان برده است که دست داشتن شبکۀ حقانی وگروه طالبان مستقر در پاکستان در حملات اخیر کابل را ثابت می کند.

داوود کلکانی، عضو حزب دعوت اسلامی: ستون پنجم است که همیشه در مواقع حساس برای مردم و حکومت مشکل ایجاد می کنند. یک نوع همکاری و تبانی میان شخصیت های دولتی که در رده های بالای استند با پاکستان و استخبارات پاکستان ( ای اس ای ) وجود دارد حکومت ناتوان است.

اجتماع ۱۸۰۰ نفری عالمان دینی پاکستانی، انجام حملات انتحاری را در آن کشور حرام توصیف کرده است. در این فتوا آمده است هیچ فرد یا گروهی حق اعلان کردن جهاد را نداشته و انجام حملات انتحاری خلاف آموزه های اسلامی است. در این فتوا، امضاهای حمید الحق، پسر مولانا سمیع الحق (پدر معنوی طالبان) و محمد احمد لودهیانی رهبر گروه افراطی اهل السنه و الجماعه(سپاه صحابه) نیز دیده می‌شود.

پیش از این، فضل الرحمان رهبر حزب جماعت العلمای پاکستان جنگ در افغانستان را جهاد و جایز، اما جنگ در پاکستان را ناجایز و حرام خوانده بود.

طاهر اشرفی، رییس شورای علمای پاکستان، در گفتگو با رسانه‌ها، اجرای حملات انتحاری در افغانستان و کشمیر را جایز دانسته است. رئیس شورای علمای پاکستان در پاسخ به سوال خبرنگاران گفت: حمله انتحاری در افغانستان و کشمیر جایز است، زیرا افغانستان از سوی آمریکا، کشمیر از سوی هندوستان اشغال شده است.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com