واکنش وزارت دفاع به گزارش تسلط مخالفین مسلح بر نیمی از خاک کشور

0

وزارت دفاع ملی افغانستان با نشر اعلامیه‌ای گفته است که گروه طالبان به جز از ۱۱ ولسوالی، آنهم درمرکز ولسوالی، دیگر بر هیچ گوشۀ از جغرافیای افغانستان تسلط ندارد. اعلامیۀ وزارت دفاع افغانستان که روز چهارشنبه نشر شد، گزارش هایی را رد کرد که گویا ۷۰ در صد ولسوالی های افغانستان تحت کنترول و یا تهدید گروه طالبان قرار دارد.

در واقع، اعلامیۀ وزارت دفاع افغانستان، واکنش به گزارش تحقیقی بی بی سی در مورد ساحات تحت کنترول گروه های مسلح مخالف حکومت به شمول طالبان و تندروان گروه دولت اسلامی یا داعش بود

ک تحقیق بی‌بی‌سی دریافته است طالبان که نیروهای مورد حمایت آمریکا میلیاردها دلار صرف شکست دادن شان کرده، اکنون به طور علنی در ۷۰ درصد از خاک افغانستان فعال هستند.

نتیجه این گزارش تحقیقی نشان می‌دهد که حدود ۱۵ میلیون نفر یعنی نصف نفوس افغانستان، در مناطقی زندگی می‌کنند که یا در کنترل طالبان قرار دارد و یا به صورت علنی در آنها حضور دارند و به طور مرتب مورد حمله آنها قرار می‌گیرد.

دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان، طی اعلامیه ای گفته است که گزارش بی بی سی مبنی بر فیصدی حاکمیت توسط طالبان و داعش و آن هم تائیدش از طریق تلیفون بر جغرافیای کشور میتواند خیلی نوسانی، متغیر ودور از واقعیت باشد.

آقای وزیری همچنین گزارش هایی را تکذیب کرده که گویا ۱۵ میلیون جمعیت افغانستان تحت حاکمیت طالبان قرار دارد و آنرا کاملاً مبالغه آمیز عنوان کرده است.

بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان در آن گزارشش که روز سه‌شنبه (۹ عقرب/آبان) منتشر شد، نوشت که کنترل و نفوذ دولت افغانستان از ۷۲ درصد در عقرب/آبان سال ۱۳۹۴ به ۵۷ درصد در عقرب امسال کاهش یافته است.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com