سفیر افغانستان در تهران: تمدید پاسپورت مهاجرین افغان مقیم ایران

1

سفارت افغانستان در تهران می گوید که تمدید ۶۰۰ هزار پاسپورت افغان های مقیم ایران آغاز شده است. نصیراحمد نور سفیر افغانستان در تهران گفت که اقامت این پاسپورت ها تقریبا از جوزای سال ۹۵ خاتمه یافته و حالا طبق تفاهمی که در کمیته مهاجرین میان دو کشور صورت گرفته، قرار است اقامت این پاسپورت ها تمدید شود.

وی افزود که عدم تمدید این پاسپورت ها، مشکلاتی را در برخی ادارات به عنوان مثال در بانک ها و در رفت و آمدهای مهاجرین به وجود آورده است؛ بر این اساس قرار شده که به صورت فوری، اعتبار پاسپورت های قدیمی تمدید شود تا اقامت ها نیز تمدید گردند.

او گفت: اگر منتظر بمانیم که اول این مهاجرین پاسپورت ماشین خوان بگیرند، این موضوع در این مدت کم، عملی نیست؛ بر این اساس، یک پروسۀ ویژه را با همکاری اداره اموراتباع و مهاجرین خارجی وزارت داخلۀ ایران، راه اندازی کرده ایم.

بر اساس اطلاعیه سفارت افغانستان در ایران، مهاجرین دارای پاسپورت های قدیمی در ولایت های تهران، قم، قزوین، سمنان و البرز، برای تمدید این پاسپورت ها می توانند از طریق سیستم نوبت ‌دهی آنلاین، در ویب سایت این سفارت  نوبت گرفته و جهت تمدید پاسپورت خود، از یک شنبه(اول دلو)، به دو مرکز تعیین شده در شهر تهران مراجعه نمایند.

سفارت افغانستان در تهران، برای تمدید دو سالۀ هر پاسپورت، مبلغ ۱۹۵ هزار تومان(حدود۳۰۰۰ افغانی) دریافت می کند، که مهاجرین قبل از مراجعه برای تمدید، باید به حساب بانکی سفارت واریز نمایند.

نور ابراز امیدواری کرد که بتوانند ظرف یک ماه تمدید پاسپورت های مهاجرین حاضر در تهران را تکمیل کرده و بعد از آن، کارمندان بخش قنسولی سفارت، به شهرهای دیگری که جمعیت مهاجرین بیشتری دارند، مثل اصفهان و شیراز سفر کنند.

به گفتۀ سفیر افغانستان درتهران، مهاجرین دارای پاسپورت های قدیمی که اقامت شان فعلا با همکاری مقامات جمهوری اسلامی ایران تمدید می شود، این مرحله را پایان کار ندانند و به تدریج برای تبدیل پاسپورت های خود، به پاسپورت های الکترونیک مراجعه نمایند.

وی هشدار داد که اگر مهاجرین برای تبدیل پاسپورت های خود بی توجهی کنند، احتمال دارد مرحله ای پیش بیاید که ویزای اقامت هرکس که پاسپورت جدید نداشته، لغو شود و آن ها دیگر فرصت نداشته باشند پاسپورت خود را تعویض کنند.

قابل ذکر است که برعلاوۀ ۶۰۰ هزار مهاجر افغان دارای پاسپورت، حدود ۸۰۰ هزار پناهنده دارای کارت آمایش و مورد حمایت کمیشنری عالی سازمان ملل در امورپناهندگان، و همچنین بیش از یک و نیم میلیون مهاجر غیرقانونی و فاقد هرگونه اسناد هویتی و اقامتی در ایران زندگی می کنند.

اشتراک:

۱ دیدگاه

نظر خود را بیان کنید

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com