فرار والی فراه به کابل در اثر ناامنی در این ولایت

0

ربیس امور مهاجران ولایت فراه می گوید که بیش هفت هزار خانواده، در نتیجۀ ناامنی ها در این ولایت بیجا شده اند. رحم الدین ریگ وال، می افزاید که برخی از این بیجا شده گان به علت افزایش درگیری ها میان نیروهای امنیتی و طالبان، از ولایت فراه بیرون رفته اند: ازآغاز این درگیری ها تاکنون ۷۱۷۰ خانواده از ولسوالی ها و بخش های دوردست بیجا شده اند و به شهر فراه آمده اند.

همزمان با این، وضعیت امنیتی فراه در نشست مجلس نماینده گان نیز به بحث گرفته  شد. محمد سرورعثمانی، عضو مجلس نماینده گان در این باره گفت: وضعیت ولایت فراه بسیار نگران کننده است و از حکومت می خواهیم که به این وضعیت توجه کند تا فراه بدست طالبان سقوط نکند.

غلام فاروق مجروح، عضو دیگر مجلس نماینده گان نیز اظهار داشت:  وضعیت فراه برای همه بخش های حوزه غرب مهم است که وضعیت در این ولایت بدتر شود امنیت دیگر ولایت ها به ویژه هرات نیز امن نخواهد بود.

جمیله امینی، یک عضو شورای ولایتی فراه می‌گوید: نگرانی از وضعیت امنیتی شمار زیادی از باشند‌گان را از ولسوالی‌ها و مرکز شهر مجبور به ترک خانه های شان کرده است.

نوراحمد، یکی از باشنده گان این ولایت می گوید: این بدترین حالتی است که ما داریم؛ شب تا صبح با خانواده ام بیدارم و ترس از آن داریم که درگیری ها ما را از بین نبرد.

داوود، باشندۀ دیگر فراه نیز می افزاید:  ما خانه و محل های زنده گی مان را ترک کرده ایم و فرارکرده ایم و حال هم در بدترین حالت قرار داریم و تاکنون هیچ کسی هم به ما کمک نکرده است.

در همین حال، نجیب دانش، سخن گوی وزارت امور داخله می گوید که عملیات ویژه یی برای سرکوب هراس افگنان در این ولایت، آغاز شده اند و تا کنون شماری از هراس افگنان به شمول برخی فرماندهان سرشناس آنان، کشته شده اند:

عملیات نظامی ما را در ولسوالی خاک سفید به تازه گی آغاز کردیم و تا کنون هفده هراس افگن به شمول دو فرمانده محلی شان کشته شده اند و این عملیات تا نابودی طالبان ادامه خواهد داشت.

با آن که درگیری ها میان طالبان و نیروهای امنیتی وارد شهرفراه شده اند، اما والی داکتر محمد عارف شاه جهان و فرمانده پولیس این ولایت از چند روز به این سو از شهر فراه فرار نموده و در کابل به سر می برند. هرچند این دو مقام محلی حاضر به پاسخ گویی در این باره نشدند، اما سخن گوی وزارت امور داخله می گوید که به فرمانده پولیس فراه دستور داده شده است که به این ولایت برگردند.

دادالله قانع، معاون شورای ولایتی فراه در تماس تلیفونی در چند روز گذشته نیز به رسانه ها گفته بود : این ولایت از سوی تعداد زیادی از طالبان به محاصره گرفته شده و هر شب در حملات این گروه بر پوسته‌های نیروهای امنیتی، تعداد زیادی از سربازان کشته و زخمی می‌شوند.

به گفته آقای قانع، با اینکه ۸۰ درصد از خاک فراه زیر نفوذ طالبان قرار دارد؛ اما حکومت محلی و مرکزی نسبت به وضعیت امنیتی این ولایت بی‌توجهی می‌کنند. معاون شورای ولایتی فراه، مستقیما والی و قوماندان امنیه این ولایت را به بی‌کفایتی متهم می‌کند.

فرید بختور ضعف مقام‌های محلی در فراه نمی‌پذیرد اما حکومت مرکزی را نسبت به وضعیت امنیتی فراه به بی توجهی متهم می‌کند. این در حالیست که تنها در جریان دو شب حمله طالبان بر پوسته‌های نیروهای امنیتی در ولایت فراه، نزدیک به ۲۰ سرباز کشته و زخمی شدند.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com