سخنرانی امرالله صالح در انجمن مطالعات صلح ایران

0

امرالله صالح، رئیس پیشین امنیت ملی کشور که به تهران سفر کرده، می‌گوید که تا ۹۰ درصد اعضای داعش در افغانستان، عضو شبکه حقانی هستند و از سوی پاکستان حمایت می‌شوند. امرالله صالح این موضوع را روز گذشته در «انجمن علمی مطالعات صلح ایران» که با حضور شماری از استادان پوهنتون، دانشجویان و خبرنگاران در تهران برگزار شده بود، بیان کرد.

وی که برای شرکت در کنفرانس امنیتی تهران به ایران سفر کرده است در این نشست دیدگاه خود را در مورد چشم انداز صلح در افغانستان بیان کرد.

رئیس پیشین امنیت ملی کشور با اشاره به فعالیت طالبان در افغانستان و مصارف این گروه گفت:«طالبان، سالانه بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون دالر در افغانستان مصرف می‌کنند که یک قسمت عمده این پول کمک‌های مستقیم دولت پاکستان است و مابقی باج گیری از مؤسسات، تجار و کسانی که در مسیرهای زیر نفوذ و یا کنترل طالبان رفت و آمد می‌کنند، و مالیات از کشت و تولید مواد مخدر است .

به گفته صالح، بر اساس برآورد سال‌های اخیر، بزرگ‌ترین منبع تامین مالی طالبان، پاکستان است و این کشور سالانه ۷۰ میلیون دالر به طالبان کمک می‌کند.

صالح خاطرنشان کرد که از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۳ (چهار سال قبل) نزدیک به چهار هزار تن از فرمانده‌های محلی طالبان کشته و یا دستگیر شده‌اند، اما این وضعیت تأثیری بر قدرت نظامی این گروه نداشته است و دلیل آن تسلط نداشتن دولت بر مناطقی است که ذخیره نیروی انسانی طالبان است.

رئیس پیشین امنیت ملی خاطر نشان کرد که سربازگیری طالبان بیشتر در مناطق قبایلی پاکستان به ویژه خیبرپشتونخوا و کراچی صورت می‌گیرد. وی در مورد بدنه نیروهای جنگی طالبان گفت: طالبان در فصل جنگ (از ماه جوزا تا سنبله) ۳۰ هزار جنگجوی روستایی را بسیج می‌کند و وقتی زمستان فرا می‌رسد، یک تعداد از فرماندهان این گروه برای آموزش‌های بیشتر به پاکستان برمی گردند .

این مقام ارشد امنیتی سابق در مورد حضور داعش در افغانستان گفت: «۸ تا ۹۰ درصد کسانی که زیر پرچم داعش در افغانستان فعالیت می‌کنند، طالب و مربوط شبکه حقانی هستند.

امرالله صالح در ادامه افزود: ریشه‌های فکری و ایدئولوژیک طالبان و داعش در سطح رهبری، یکی است و طالبان وقتی در قدرت بودند‌‌ همان تحرکاتی را انجام دادند که گروه داعش انجام می دهد.

به باور وی، داعش در افغانستان با داعش در سوریه و عراق متفاوت است و تنها بخاطر خوب نشان دادن طالبان و فرقه گرایی در کشور از نام داعش استفاده می‌شود. صالح افزود که بر اساس آمار نیروهای امنیتی، تعداد اعضای داعش در افغانستان بین دو تا سه هزار تن برآورد می‌شود.

رئیس پیشین امنیت ملی در مورد فعالیت داعش در شرق کشور به ویژه در ننگرهار گفت: در این مناطق عناصر مخالف دولت پاکستان حضور داشتند و پاکستان با ایجاد گروه داعش در این مناطق، ابتدا این نیروهای مخالف خود در خاک افغانستان را سرکوب کرد و از سوی دیگر، یک کمربند امنیتی را برای خود ایجاد کرد.

رئیس پیشین امنیت ملی کشور در پایان این نشست خطاب به کشورهای منطقه گفت که بین طالبان و داعش فرق قائل نشوند و‌‌ همان طور که می‌خواهند داعش را ریشه کن کنند، با طالبان نیز برخورد مشابه داشته باشند.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com