۴۰کشته و زخمی در نتیجه رویداد انتحاری روز گذشته کابل

0

حملۀ انتحاری در ساحۀ بنایی در مربوطات حوزۀ نهم امنیتی شهر کابل منجر به کشته شدن ۱۵ نفر شد.

وحید مجروح، مسوول روابط خارجی و سخنگوی وزارت صحت عامۀ گفت که ۲۵ زخمی نیز از محل این رویداد به شفاخانه‌های کابل منتقل شده است.

بصیر مجاهد سخنگوی قوماندانی امنیۀ کابل میگوید: در این حمله که حوالی ساعت ۸:۴۵ شام صورت گرفت، پنج منسوب پولیس کشته و ۱۱ پولیس دیگر زخمی شد.

آقای مجاهد گفت که نیرو های امنیتی روز چهار شنبه محل این حملۀ انتحاری، شمار از دکان ها را که “مواد مخدر” به فروش می رساند مسدود کرد و مقداری هیرویین، چرس و مشروبات الکولی را نیز از نزد دکانداران ضبط کرد.

به گفتۀ آقای مجاهد، پس از مهر و لاک دکان ها، روز پنجشنبه زمانیکه نیرو های امنیتی کابل جهت نظارت به منطقه اعزام شده بود، “مورد حملۀ شماری از دکانداران قرار گرفتند” که در نتیجۀ یک موتر پولیس به آتش کشیده شد.

به گفته مقامات ارقام تلفات این رویداد نهایی نبوده و امکان دارد که شمار آن بیشتر شود.

گروه دولت اسلامی یا داعش مسوولیت این حملۀ مرگبار را بر عهده گرفت. داعش مدعی شد که در این حمله انتحاری که با کمربند انفجاری صورت گرفته است، ۸۰ نفر کشته و زخمی شده‌اند.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهو، این حمله را “وحشیانه” و “تروریستی” توصیف کرده و ضمن محکوم کردن آن دستور بررسی چگونگی وقوع رویداد را صادر کرده است.

شهر کابل در هفتۀ اخیر شاهد حملات مرگبار انتحاری بوده است. هفته گذشته نیز در نتیجۀ حملۀ انتحاری بر بر یک مرکز فرهنگی – رسانه‌یی ۴۱ کشته و حد اقل ۸۴ تن دیگر زخمی شده اند. داعش مسوولیت این حمله را نیز بر عهده گرفته است.

برخی فعالین سیاسی در مقابل این اقدامات ارگ و داعش میگویند:

احمد سعیدی کارشناس مسائل سیاسی:ریس جمهور غنی مانند همیشه حمله خونین شب گذشته در منطقه بنایی شهر کابل را محکوم، برای شهدا جنت فردوس و برای زخمی ها شفا عاجل خواست. گروه ترورستی داعش نیز مانند همیشه مسئولیت این جنایت را پذیرف. سوال اساسی که مطرح میشود این است که ایا داعش در مغز و پوست این نظام و این کشور داخل شده است که در هر تجمع با کمترین وقت حاضر میشوند و خود را انتحار مینمایند یا کسانی دیگری در این جنایت شریک اند که اعلان ان را به نام داعش مینمایند؟

همچنان پیش از این ظاهر قدیر، نماینده مردم ننگرهار در ولسی جرگه نیز از افزایش روز افزون گروه داعش هشدار داد.

به گفته او، حکومت برای مبارزه با داعش نه خود اقدام می‌کند و نه هم برای مردم امکانات مبارزه با این گروه را می‌دهد.همچنان آمریکا در افغانستان از داعش حمایت می‌کند. قدیر در این باره تصریح کرد که در نمونه‌ای بارز، در منطقه مسجد سفید ولایت ننگرهار شمار زیادی از اعضای وابسته به داعش در محاصره طالبان بودند که هواپیماهای آمریکایی و نیروهای ویژه آنها، طالبان را هدف قرار داده و داعشی‌ها را از محاصره نجات دادند.

امرالله صالح، رئیس پیشین استخبارات کشور و رهبر روند سبز به تازگی ادعا کرده است که گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی با زندانیان داعش ارتباط دارد و تلاش میکند تا زندانیان این گروه را از قید حکومت افغانستان آزاد کند.

آقای صالح در صفحه تویتر اش نوشته است: حکومت افغانستان بیش از ۲۰ مضنون داعش را تحت بازداشت دارد و تمام آنها با حکمتیار رابطه دارند.

این مقام استخباراتی پیشین کشور هم چنان ادعا کرده است که دوسیه هیچ یکی از این افراد بازداشت شده داعش بخاطر افشا نشدن روابط شان با حکمتیار و صدمه رساندن به موافقت نامه صلح، به محاکم ارجاع نشده است.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com