نتایج نشست سه جانبۀ در چین

0

در نشست سه جانبۀ چین، از حکومت افغانستان و طالبان مسلح خواسته شد تا هر دو طرف باید به گفتگوهاى صلح حاضر شوند. این نشست که امروز در بیجنگ پایتخت چین برگزار شد، وزراى خارجه افغانستان، پاکستان و چین در آن اشتراک ورزیده بودند. وزراى خارجه هر سه کشور بعد از این نشست، معلومات شان را در مورد نشست، با رسانه ها شریک ساختند.

وانگ یى وزیر خارجه چین افزود که کشور متبوعش، از پروسه مصالحه ملى به رهبرى افغانها حمایت میکند و این گفتگوها باید به زودى آغاز شود. وزیر خارجه چین، همچنان بر تحکیم روابط خوب و همکارى میان افغانستان و پاکستان تاکید ورزیده گفت که افغانستان و پاکستان، با آغاز پروژۀ یک کمربند و یک راه از چانس و پیشرفتهاى خوب برخوردار خواهند شد.

صلاح الدین ربانى سرپرست وزیر امور خارجه افغانستان، در این مورد از کشور چین سپاسگزارى نمود، که براى پیشرفت روابط میان افغانستان و پاکستان تلاش مى ورزد. وى افزود: ما از تروریزم ضرر و آسیب زیاد دیدیم و این پدیده حالا نیز یک چالش بزرگ است، علیه تروریزم باید بدون کدام تفکیک، مبارزۀ مشترک صورت گیرد .

خواجه آصف وزیر خارجه پاکستان گفت که یک آیندۀ باثبات براى افغانستان و پاکستان مهم است. وى افزود که کشور متبوعش، با افغانستان ارزشهاى مشترک دارد و افغانستان، بزرگترین همکار تجارتى پاکستان است. در این نشست، فیصله بر این شد که نشست آیندۀ این کنفرانس سه جانبه در کابل برگزار گردد.

وزیر خارجه چین گفت که در این نشست؛ بر موضوعات امنیتى، مبارزه علیه تروریزم و همکارى هاى اقتصادى و تجارتى بحث و گفتگو صورت گرفت. وانگ یى همچنان از افغانستان و پاکستان خواست تا نباید اقداماتى را انجام دهند که از اثر آن، روابط میان دو کشور خدشه دار شود.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com