موقف جامعۀ بین المللی در برابر تنش میان کابل-بلخ

1

درحالیکه حزب جمعیت اسلامی افغانستان در مخالفت به تعین والی جدید بلخ، مشروعیت و صلاحیت ارگ را به تحت سوال قرار داده و از پیامد های ناگوار آن هشدار داده است، کشور های حامی افغانستان تا کنون به گونۀ رسمی ابراز نظری نکرده اند.

مارون واینباوم، رئیس مطالعات افغانستان و پاکستان در انستیتوت شرق میانه می گوید که ایالات متحده در این برهه “هیچ بدیلی دیگری نخواهد داشت مگر اینکه در کنار حکومت افغانستان قرار گیرد.”

آقای واینباوم تاکید می کند که غنی صلاحیت قانونی دارد تا آقای عطا را برکنار کند و رد این صلاحیت وی، خلاف قانون اساسی خواهد بود و در صورت افزایش تنیش میان کابل و بلخ، شاید ایالات متحده از نفوذ و نیروی مالی خود استفاده کند؛ اما، هرگز دخالت نظامی نخواهد کرد.

واینباوم، رئیس مطالعات افغانستان – پاکستان در انستیتوت شرق میانه می گوید که تاهنوز روشن نیست که آقای عبدالله “با این وضعیت چگونه برخورد می کند. اما واضحاً دیده می شود که او [عبدالله عبدالله] می خواهد تا انتخابات انتظار بکشد و در چوکات قانون اساسی رفتار کرده و علیه حکومت اقدامی نکند.”

مایکل کووگلمن پژوهشگر در مرکز تحقیقاتی ودرو ولسن مستقر در شهر واشنگتن دی سی نیز به این باور است که با توجه به مشکلات موجود در فرا راه حکومت آقای ترمپ بعید به نظر می رسد واشنگتن در این برهه در مسئله میان کابل و بلخ مداخله کند.

اما، اگر منازعه به حدی شدت یابد که موجودیت حکومت مرکزی تحت سوال قرار گیرد؛ در آن صورت، ایالات متحده ممکن یک لحن متفاوتی را اختیار کند.

واکنش سازمان ملل

افزایش تنش ها در فضای سیاسی افغانستان و رویارویی عطا محمد نور با کاخ ریاست جمهوری به نگرانی های سازمان ملل متحد در افغانستان افزوده است.

اسکات اسمیت، مسوول امور سیاسی سازمان ملل در افغانستان گفته که رهبران سیاسی افغانستان باید منافع عموم را در نظر گیرند و برای رسیدن به صلح بهتر است باهم کار مشترک نمایند تا متوصل شدن به تنش های سیاسی، مشکلات در این کشور وجود دارد و تنها راه حل ان کار مشترک است.

دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع ملی که به روز چهارشنبه در یک نشست خبری سخن میزد گفت: امید واریم که کاری نشود که امنیت افغانستان متضرر شود. استاد عطا بیشتر از ما میداند و باید این تنش ها حل گردد.

حکومت انجنیر داوود، یکتن دیگر از اعضای حزب جمعیت را به حیث والی بلخ معرفی کرده است.

اما عطامحمد نور تا کنون خود را والی آن ولایت دانسته و روز سه شنبه از جامعۀ جهانی و نیرو های امنیتی و دفاعی افغان خواست تا در این بحران مداخله نکنند.

اشتراک:

۱ دیدگاه

نظر خود را بیان کنید

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com