احتمال تعطیلی رسانه هاى محلى هرات بدلیل مشکلات اقتصادى

0

رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات مى گوید که رسانه هاى محلى این ولایت، با مشکلات اقتصادى مواجه اند و ممکن تا یک سال آینده، فعالیت ١٠  تا ١۵ رسانۀ محلی هرات به علت مشکلات اقتصادى متوقف شود. آریا رؤفیان رییس اداره اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات که امروز در همایشى تحت عنوان اقتصاد رسانه ‌‍‌های محلی هرات، وضعیت امروز و چشم انداز فردا صحبت مى کرد، از مشکلات اقتصادی رسانه ‌های محلی این ولایت ابراز نگرانی کرد.

وى افزود: اگر وضعیت به همین گونه پیش برود، تا سال آینده فعالیت ١٠ تا ١۵ رسانه دیداری و شینداری در هرات مسدود خواهند شد و درحال حاضر، بیشتر رسانه های محلی به علت مشکلات اقتصادی، هیچ برنامۀ تولیدی ندارند و صرف به نشر و پخش آهنگ اکتفا کرده اند.

رییس اطلاعات و فرهنگ، از عدم هماهنگى بین رسانه هاى محلى نیز انتقاد نموده گفت که بسیاری از رسانه های محلی، هیچ هدف و برنامه اى ندارند و بخاطرادامۀ فعالیت شان، حاضر اند اعلانات تجارتی را به قیمت ناچیز نشرکنند و نشراعلانات به قیمت پایین، حتا حیثیت این رسانه ها را زیر سوال برده است.

وهاب صدیقی مسوول انستیتوت تحقیقات و مطالعات رسانه‌ای افغانستان و برگزار کننده این همایش، با ابراز نگرانی از چالش‌ های اقتصادی رسانه‌های محلی هرات گفت تا زمانی که کیفیت برنامه های رسانه های محلی بالا نرود و هماهنگی نیز میان رسانه ها به میان نیاید، مشکلات همچنان پابرجا خواهد بود.

شماری از مدیرمسوولان رسانه‌های محلی که در این همایش حضور داشتند، از حکومت و بازرگانان خواستند که با دادن برنامه های بزرگ تبلیغاتی شان به رسانه های محلی، آنها را حمایت کنند. حبیب الله فراهی مدیر مسوول تلویزیون ورادیوی محلی عصر در هرات، به پژواک گفت که وضعیت اقتصادی رسانه ‌های هرات بحرانی است و باید حکومت و بازرگانان، از این رسانه ‌ها حمایت جدی کنند.

وی افزود: سالانه حکومت و همچنان شرکت های بزرگ تولیدی، میلیون ها دالر از بابت پخش اعلانات شان، به تلویزیون های ملی میدهند و اگر مقدار کمی از این بودجه را بخاطر پخش اعلانات شان به رسانه های محلی اختصاص بدهند، مشکلات اقتصادی رسانه ها برطرف خواهد شد.

بشیر حنیف  مدیر مسوول رادیوکلید در هرات گفت: از پنج سال به این‌سو وضعیت اقتصادی رسانه‌ های محلی هرات، رو به بحران است و اگر به این وضعیت توجه نشود، دامنۀ این بحران گسترده‌تر خواهد شد. براساس معلومات مسوولان در انستیتیوت تحقیقات و مطالعات رسانه ای افغانستان، درحال حاضر ١٨ رسانه دیداری، ٢٠ رسانه شنیداری و شماری از رسانه های چاپی در ولایت هرات، فعالیت دارند که مشکلات اقتصادى، جدى ترین نگرانى آنها مى باشد.

اشتراک:

نظر خود را بیان کنید